BURSA SZKOLNA W KOLE W ZESPOLE OPIEKUŃCZO - EDUKACYJNO - WYCHOWAWCZYM

 ul. Kolejowa 13

  62-600 KOŁO

bursa_kolo@poczta.onet.pl
  • Kontakt

                tel. 63 261-01-77

                   63 272-09-75

             fax. 63 261-67-27

    e-mail:bursa_kolo@poczta.onet.pl

     

  • Kalendarium

    Czwartek, 2024-04-25

    Imieniny: Jarosława, Marka

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 198373
    • Do końca roku: 250 dni
    • Do wakacji: 57 dni

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

                Zapraszamy do udziału w zajęciach on-line dla wychowanków

                                               część VII

Witajcie! Dzisiaj kilka słów na temat „Jak radzić sobie ze stresem?”. Ludzie w XXI wieku są narażeni na życie w stresie. Człowiek cały czas się czymś stresuje-egzaminem, pracą itp. Każdy z nas na pewno go zna i miał z nim do czynienia, może nawet w tym momencie, zwłaszcza teraz kiedy pandemia koronawirusa wymusiła na nas zmianę trybu życia. Dlatego dziś kilka sposobów jak sobie radzić ze stresem:

  1. Usiądź i zastanów się co wpływa na Twoje stresujące myśli.
  2. Posłuchaj muzyki, ona wpływa pozytywnie na nasz układ nerwowy.
  3. Bądź aktywny- na tyle ile pozwala obecna sytuacja np. krótkie ćwiczenia w domu, na ogrodzie, krótki spacer, który poprawia pracę mózgu. Oczywiście przebywając na świeżym powietrzu należy przestrzegać wszelkich zaleceń ochronnych.
  4. Skorzystaj z pomocy- rozmowa z osobą bliską jest w stanie zmienić nasze nastawienie i podnieść nas na duchu.
  5. Śpij- sen jest jedną z najbardziej potrzebnych rzeczy w naszym życiu. Potrzebujesz ok. 7-8 godzin snu. Odpoczynek jest niezbędny dla zdrowia i życia, zwłaszcza by obniżyć poziom niszczącego nasz organizm kortyzolu (hormonu stresu), który powstaje między innymi wtedy gdy się zamartwiamy.
  6. Zrób coś co Ci uszczęśliwia.
  7. Pij dużo wody oraz odpowiednio się odżywiaj.
  8. Uśmiechnij się - każdy rodzaj uśmiechu pozytywnie wpływa na organizm. Jeden duży uśmiech może nam dać niesamowicie dużo energii oraz „kopa” w motywacji.

Dzisiaj żeby rozładować stres, lekko się zrelaksować proponuję Wam, abyście spędzili trochę czasu w kuchni. Podaję Wam przepis na wykonanie karpatki- coś słodkiego poprawi Wam humor i wywoła uśmiech na twarzach całej rodziny:

https://www.przepisy.pl/przepis/karpatka-z-owocami?utm_source=social&utm_medium=facebook.com&utm_content=przepis_przepisypl&utm_campaign=przepis_z_bazy

Kartka z kalendarza:

- 8.05- Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Pamiętajmy: pomimo fascynacji Internetem i światem wirtualnym książki nie odeszły do lamusa i tego dnia pomyślmy ciepło o tych, którzy o książkach wiedzą najwięcej. Dlatego dzisiaj polecam Wam biografię Jerzego Górskiego, niesamowitą historię wybitnego triathlonisty, osoby, której udało się na dobre rozstać z heroiną, a nałóg zastąpił bieganiem, pływaniem i jazdą na rowerze. Historie Jerzego Górskiego opowiada książka Łuksza Grassa „Najlepszy”. Jego życie to prawdziwy amerykański scenariusz. Najpierw uzależniony od narkotyków nastolatek, który po kilku latach leczenia i terapii wygrał zawody w triatlonie na dystansie podwójnego IRONMANA. Bohater tej historii odnalazł sens życia w sporcie. Gorąco polecam!

Wychowawca Beata Wichłacz

 

Drodzy wychowankowie,

za nami weekend majowy, co prawda inny niż zwykle ale mam nadzieję, że spędziliście go miło i z pożytkiem dla siebie.

Tym razem chciałabym zaproponować Wam coś dla ciała. To bezpieczne ćwiczenia na ból pleców od długiego siedzenia,  bo z powodu pandemii dużo czasu spędzamy na kanapie . bądż przy komputerze. Cierpi na tym nasz kręgosłup.

  1. Połóż się na twardej, prostej powierzchni. Rozlużnij wszystkie mięśnie, weż kilka głębokich oddechów. Postaraj się zrelaksować.
  2. Następnie wykonaj klęk podparty. Wypchnij kręgosłup w odcinku piersiowym ku górze, a głowę schowaj między ramionami. Wytrzymaj 5 sekund.
  3. Na koniec połóż się na brzuchu. Podeprzyj się na dłoniach i unieś przednią część tułowia. Wytrzymaj 5 sekund. Odpocznij leżąc.

Są to proste ćwiczenia rozciągające. Wykonanie ich nie zajmie więcej niż 3 minuty a przyniesie ulgę.

  Wprowadzenie kilku pozytywnych nawyków, gdy pracuje się w domu (nauka to też praca) nie jest trudne, a pozwoli zachować formę i dobre samopoczucie. I jeszcze dla Was inna propozycja, równie prosta jak poprzednia.

  1. Skręty tułowia. Siedząc na krześle, unieś ręce na wysokość barków. Następnie przez 2-3 minuty wolno wykonuj skręty tułowia, aż poczujesz napięcie. Plecy trzymaj prosto.
  2. Krążenia stóp. Siedząc prosto, wyciągnij palce stóp ku górze, wytrzymaj 2-3 sekundy i następnie wykonaj ruch, jakbyś chciała stanąć na palcach.  Powtórz 6-8 razy. Potem rozlużnij stopy wykonując krążenia.
  3. Ruchy rąk i nóg. Siedząc na krześle, unieś do góry lewą rękę, a następnie lewą nogę (około 10-15 cm od podłogi). Wytrzymaj 2-3 sekundy i to samo zrób w drugą stronę. Powtórz około 10 razy. Plecy trzymaj prosto. Robiąc wdech, wciągnij mocno brzuch.

 Jeśli brakuje Wam teraz rozrywki sprawdżcie co oferuje internet. Może zainteresuje Was ROZRYWKA ONLINE ?

  • Darmowy serwis Ninateka.pl – jest ponad 6 tys. filmów, spektakli dla dorosłych i dzieci, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych.
  • Na vod.tvp.pl znajdziecie seriale i programy rozrywkowe, stare i nowe spektakle teatralne
  • iteatr.pl proponuje przedstawienia dla młodych widzów
  • wiele możliwości oferuje artsandculture.google.com. - znajdziemy muzea, poznamy sztukę tworzenia memów itp.

Warto także sprawdzać co jakiś czas hasło „koncerty online”, „spektakle online” możecie znależć tutaj coś ciekawego dla siebie.

  Chciałabym Wam jeszcze przypomnieć,  że maseczki moi drodzy nosić musimy. Taki mamy obowiązek, a jak ją nosić, żeby nas chroniła?

  • Przed jej założeniem należy umyć lub odkazić ręce – poświęćmy na to minimum 30 sekund.
  • Maseczka musi dobrze przylegać do twarzy i nie może ani trochę odstawać. Jeśli jest fabrycznie usztywniana na górze, trzeba ją dogiąć do nosa i policzków. Nie może dotykać ust.
  • W trakcie noszenia maseczki nie wolno do niej dotykać nawet z boku- na jej powierzchni może znajdować się już wirus. Jeśli o tym zapomnimy, jak najszybciej odkażmy/umyjmy ręce.
  • Czas używania maseczki z apteki jest podany przez producenta. W przypadku domowej wynosi od kilkunastu ( z samej bawełny) do kilkudziesięciu minut (jeśli ma wszyty filtr). Trzeba też zmienić ją na nową jeśli stanie się wilgotna.

Zdejmujemy ją od tyłu, omijając część przednią. Nie dotykamy również do swojej twarzy. Zaraz myjemy i odkażamy ręce.

  A teraz trochę przyjemności. Dobra wiadomość to ta, że są już nasze, polskie truskawki. Jeszcze co prawda drogie, ale są.

Podrzucam Wam przepis na Shake z truskawek z lodami.

  • 250 g truskawek
  • duży banan
  • 400 ml mleka/ jogurtu naturalnego
  • 4 gałki lodów śmietankowych
  • miód lub cukier do smaku

Truskawki umyjcie pod bieżącą wodą, osączcie, obierzcie z szypułek, drobno pokrojcie i wrzućcie do blendera  / banana umyjcie, pokrojcie i też do blendera/ dodajcie 1-2 łyżki miodu lub cukru / dodajcie mleko / zmiksujcie / do zmiksowanego napoju dodajcie kulki lodów śmietankowych ale mogą być też waniliowe, truskawkowe / jeszcze raz całość zmiksujcie. Schłodzony napój przelejcie do szklanek.

Prawda, że zrobiło się smacznie? I wiosenne i to siedzenie w domu będzie przyjemniejsze...

  Na zakończenie tradycyjnie przypomnę Wam Kartkę z kalendarza, otóż:

  • 5.05 – Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej
  • 8.05 – Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
  • 9.05 – Dzień Europy (Święto Unii Europejskiej)

Trzymajcie się ciepło i „smacznie”.

                                                       Anna Krawczyk

 

WITAJCIE KOCHANI!

   Dzisiaj chciałabym ubarwić waszą codzienność dobrą energią. Mam nadzieję, że wykorzystacie ją   do  pokonywania  trudności, samokształcenia i osobistego rozwoju. Jak wiecie, nasza biblioteka prowadziła wiele akcji promujących czytanie.  Ponieważ 8 maja przypada  DZIEŃ  BIBLIOTEKARZA        I BIBLIOTEK, pragnę szczególnie zachęcić was do odwiedzania „skarbnicy wiedzy”. Warto też poznać „dziesięć niezwykłych bibliotek w Polsce i wiele twórczych rzeczy, które tam możesz zrobić”

https://culture.pl/pl/artykul/10-niezwyklych-bibliotek-w-polsce

https://www.youtube.com/watch?v=Q9NVCf_GEow

    Podobno człowiek jest „sumą kolorów i książek jakie przeczytał”. Jeśli nawet tak nie jest, to obcowanie z literaturą  wzbogaca osobowość o całe spektrum  różnobarwnych przeżyć i doznań. Nieprawdaż? Obecnie na świecie istnieje wiele bibliotek mobilnych , ale to, co chcę wam pokazać,     to nowatorskie rozwiązanie aktywności czytelniczej. Będziecie zadziwieni i zachwyceni… .                                            Zacznijmy opowieść o „BIBLIOBURRO”. Pewien ubogi bibliotekarz z Kolumbii postanawia walczyć z analfabetyzmem, wyrusza do odległych wiosek, by dać trochę radości biednym dzieciom . Jakie skarby im dostarczy? Jakim sposobem? Przekonajcie się sami…

https://www.youtube.com/watch?v=wuTswmx9TQU

https://www.youtube.com/watch?v=X5BwjHGkzDQ

  W czasach epidemii  skorzystajcie z bibliotek: https://polona.pl/,http://www.bc.ore.edu.pl/dlibra

  Zachęcam też do wypożyczenia  audiobooków w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole. Polecam „trylogię czasu”, Kerstin Gier : „BŁĘKIT SZAFIRU- CZERWIEŃ RUBINU-ZIELEŃ SZMARAGDU”. (tytuły dobrałam celowo).Recenzując krótko, powiem, że to dobra rozrywka, tajemnicza przygoda muśnięta klimatem romantyczności (zachęcam do mailowego BOOKTALKINGU)                     

   **A teraz spójrzmy na gazetkę „ROCZNICE LITERACKIE”

Bogatą paletą barw językowych,  została napisana powieść „Chłopi” Wł.St. Reymonta, a że 7 maja przypada 153 rocznica urodzin pisarza, warto przypomnieć sobie jego dzieło i postać .

https://epodreczniki.pl/a/dzieje-rodu-borynow-w-kregu-chlopskiej-epopei-wladyslawa-stanislawa-reymonta/DYrIoaCop  Można dodatkowo zajrzeć na stronę Muzeum w Lipcach Reymontowskich

    Część plastyczno-dekoratorska naszego spotkania dedykowana jest   maturzystom, którym dziękuję  za aktywny udział w sekcjach i miłe słowa. Namalujcie swą przyszłość szczęśliwymi odcieniami pomarańczy, spokojnego różu i twórczego turkusu, bo kolory tańczą wokół nas. Wpływają na nasze emocje i samopoczucie. Pobawcie się w uruchamianie pozytywnych zmian w życiu.  Dziś , oprócz dekoracyjnej funkcji, barwy spełniają rolę marketingową, inspirują artystów i podobno leczą. Specjalnie dla was przygotowałam „PRZEDMATURALNĄ CHROMOTERAPIĘ  NA WESOŁO”:

*abiturient najlepiej prezentuje się w alabastrowej koszuli- świadczy to o jego szykowności, czystości i szacunku wobec egzaminatorów-estetyka ubioru zawsze jest w cenie

*żółtą bluzę warto założyć  w domu podczas nauki, by pobudzić intelekt i logiczne myślenie, zdyscyplinuje i wyzwoli słoneczną energię wiedzy

*różowego pluszaka można przytulić , gdy nie dajecie rady z nauką-osłabi agresję, a pastelowy koc wyciszy i odpręży ,schowajcie się pod nim na chwilę

*dlaczego klauni mają pomarańczowe peruki? Bo to kolor radości i szczęścia, zabawy i optymizmu      -podczas przerwy w nauce,  pożonglujcie mandarynkami, albo namalujcie akwarelką duże pomarańcze  i powieście na oknie

*czas na zieleń-wykonajcie koniczynkę i roześlijcie jej zdjęcie do znajomych, pozdrawiając innych ze „szmaragdowej dżungli zakuwania”, uwolnicie się od negatywnych emocji. Wdychajcie moc nadziei  w parku i na zielonych bulwarach, a także w domu-zadbajcie o kwiaty w doniczkach

*uspokoiliście się trochę?- to wskoczcie  w brązowy dresik i pozmywajcie naczynia, zdezynfekujcie biurko, cynamonowa kolorystyka to użyteczność i niezawodność  praktycznego pomagania

*gdyby przyszło wam rozwiązać jakiś spór, ubierzcie się neutralnie w szarości. Ktoś poczuje przed wami respekt, uda wam się pogodzić obie strony, przypomnijcie sobie –przewrotny w swej wymowie -wiersz M. Białoszewskiego „Szare eminencje zachwytu”

*pozwólcie też sobie na odrobinę luksusu-fioletowa czekolada milka wam to zapewni!(oby nigdy nie zabrakło wam  ptasiego mleczka )

*udekorujcie stół na czerwono-zróbcie domowy McDonalds, bo jego logo ma właśnie ten kolor (zgadnijcie dlaczego ?) i zaproście na frytki rodzinkę.

*a kiedy słońce będzie chyliło się ku zachodowi, ubierzcie królewskie błękity ( piżamę i pościel ) bądźcie bezpieczni –WIZUALIZUJCIE  MATURALNĄ  VICTORIĘ!

*a rano, w dniu egzaminu, przygotujcie kolorowe śniadanie i „ amulecik na szczęście”

*literatura tematu: „Kolorowe energie” D.Campbell, „Uzdrawiająca moc kolorów” L.Verner-Bonds

       A co na tablicy „KODEKS DOJRZAŁOŚCI”?

- ŻÓŁTY ZNAK OSTRZEGAWCZY-ustąp pierszeństwa seniorom w sklepie(10-12)

- CZERWONY ZAKAZ-nie zdejmuj maseczki w przestrzeni publicznej

- NIEBIESKI ZNAK NAKAZU-utrzymuj dystans społeczny

- ZIELONE ŚWIATŁO DLA BIBLIOTEK-od 4. V. 2020r.

- STOP DLA ZAGROŻEŃ-ZOSTAŃ W DOMU,CHROŃ ŻYCIE.    No i pamiętajcie, proszę, że                  „białej flagi nie wywieszamy, bo wspólnie radę damy”.

Pozdrawiam serdecznie - Lidia Lebioda

 

Witam serdecznie

Jeśli chcecie poprawić swoja pamięć i koncentrację, zajrzyjcie do poniższych linków, a dowiecie się jak działa umysł i jak udoskonalić swoją pamięć, aby szybciej                  i łatwiej zapamiętywać skomplikowane wzory, daty czy wydarzenia historyczne oraz inne partie materiału, które musicie przyswajać z różnych przedmiotów.

JAK SIĘ UCZYĆ, żeby się NAUCZYĆ

Czyli łatwo, szybko i SKUTECZNIE

https://www.youtube.com/watch?v=gf9OKC6G2Mc&feature=emb_rel_pause0:02 / 13:44

Masz DUŻO LEPSZĄ PAMIĘĆ, niż sądzisz

https://www.youtube.com/watch?v=DUH8cLQ7X2w

Jak się uczyć ŁATWO? Jak SZYBKO zapamiętywać?

https://www.youtube.com/watch?v=_KoB6l1tsB8 

Jak się uczyć? | Polimaty #72

Radosław Kotarski

https://www.youtube.com/watch?v=Q1POsF2351I 

Recenzja książki Radek Kotarski: pt. ”Włam się do mózgu”

https://www.youtube.com/watch?v=2XJqllaV0Lg

Nie zapominajcie o treningu pamięci przed nauką, proponuję następujące ćwiczenie:

Z podanych poniżej liter ułóż nazwy zawodów:

ODGRNOIK 

ARLZEK

RZKEJAOL

MYNARZRA

KATWOAD

MENIKCHA

KARZPIE

Ogrodnik

.........

.........

.........

.........

.........

.........

AFTOFOGR

IKGRNÓ

OLIPANTCJ

IKTWONRA

KICAEOWR

HYLIKAUDR

GARZESTRZMI

.........

.........

.........

.........

.........

.........

.........

 

W wolnej chwili, gdy będziecie mieli już dosyć nauki i przyswajania nowych wiadomości zapraszam na wirtualny spacer po Zamku Krzyżackim w Malborku.

Zamek w Malborku, niegdyś siedziba mistrzów wielkiego zakonu krzyżackiego, dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji województwa pomorskiego. Jego historia jest naprawdę bogata i sięga aż XIII wieku!

https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844#69124

Piszcie do mnie, czekam na nowabea@poczta.fm

                                                                                                                     Beata Nowicka

 

Witam kochani,

Mamy taki czas, że żyjemy w ciągłym stresie, jesteśmy zmęczeni, nasze ciało jest całe napięte, aby poprawić samopoczucie proponujmy przeprowadzenie w zaciszu swojego pokoju trening Jacobsona. To właśnie on jest autorem słynnego zdania: „Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele”, dlatego był przekonany, że gdy dojdzie do zmniejszenia napięcia mięśni, przełoży się to automatycznie na odprężenie psychiczne.Twórca treningu podczas badań zauważył zależność, z której wynikało, że zmniejszenie napięcia mięśniowego wpływa korzystnie na układ nerwowy, dzięki czemu następuje redukcja poziomu lęku, organizm łatwiej się wycisza i uspokaja.

Więc do dzieła:

https://www.youtube.com/watch?v=DWxBQOz5FzM

https://www.youtube.com/watch?v=nohxTFjVTHU&feature=share&fbclid=IwAR2IzwvgLWhQxDw5TFi16JwMYdYF1LymJuVdVUoV3Uk_h9h_Ed7S_irWzn8

https://www.youtube.com/watch?v=X1HXg6BkKw0&feature=share&fbclid=IwAR1Lq-7ricwWalZRR2WtN-bP-c2UJw-aLEFD5rYv8xjj1BL_0fOebLHD3w 

Kiedy będziecie mieli trochę wolnego od nauki szkolnej  wrzucam  dla chętnych mały Quiz z wiedzy o sporcie.

http://test.4free.pl/test/369282/21597

Zachęcam do koresponedcji na meila bgriniewicz@gmail.com

Pozdrawiam Was serdecznie           Beata Griniewicz