Kontakt

            tel. 63 261-01-77

               63 272-09-75

         fax. 63 261-67-27

e-mail:bursa_kolo@poczta.onet.pl

 

Kalendarium

Środa, 2020-12-02

Imieniny: Balbiny, Ksawerego

Statystyki

 • Odwiedziło nas: 81664
 • Do końca roku: 29 dni
 • Do wakacji: 205 dni

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

                Zapraszamy do udziału w zajęciach on-line dla wychowanków

                                               część XI

 

Witam Kochani,

 

W ramach tegorocznej specjalnej edycji Nocy Muzeów,  Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowałam serię  krótkich  filmów o tym „Co robimy w ciemności”. Można było zobaczyć, jak radzili sobie z mrokiem mieszkańcy dawnej wsi oraz co w ciemności robią w skansenie pracownicy Muzeum, aby również w tym szczególnym czasie być blisko swoich odbiorców.

Ogień, kaganek, lampa naftowa…Opowiadamy o dawnych sposobach rozpraszania ciemności, potrzebie światła i jego źródłach oraz wybranych sprzętach oświetleniowych na wsi.

https://youtu.be/o89Wd6k3P2c

“Groch, kapusta, kasze, kluchy…”? Ile jest prawdy w obiegowych wyobrażeniach o chłopskiej kuchni? Opowiadamy o tym co mieszkańcy wiejskiej chałupy jadali wieczorową porą.

https://youtu.be/mYwYIS1vTEw

Pokazujemy jak wyglądały wieczorne prace gospodarza wykonywane w świetle paleniska: wyrób narzędzia do młócenia zboża i sprzętu gospodarstwa domowego.

https://youtu.be/99_IIWFJiJrc

Gawędy, bajki, informacje ze świata i z zaświatów. Opowiadamy o opowiadaniu, czyli o tym skąd na wsi czerpano informacje o świecie znanym i nieznanym. Uwaga! Opowieści strasznej treści.

https://youtu.be/cv8p-wACUtA

Jakie były dawne sposoby na utrzymanie czystości, zdrowia i urody? Gdzie dawniej spano i czym się przykrywano? I co kiedy w domu nie ma toalety? Wspólnie przyjrzymy się wieczornym zabiegom higienicznym na wsi.

https://youtu.be/CjVE0qbUT-0

Szlaban, siennik, derka i szlafmyca… Pokazujemy, jak wyglądały meble do spania w chłopskiej chałupie, co ubrać i czym się przykryć na noc oraz dlaczego warto się położyć przy drzwiach do stajni.

https://youtu.be/o5o05uhjwq8

Strzyga, zmora, mamuna. Opowiadamy o tym, czego lub kogo się bali mieszkańcy wsi i jak chronili się przed nocnymi działaniami niebezpiecznych istot.

https://youtu.be/4WB86r6rH8Q

Pozdrawiam Was

Beata Griniewicz

 

Witam serdecznie

Piątego czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Każdy może przyłączyć się do obchodów tego dnia na własną rękę.

 Światowy Dzień Ochrony Środowiska powinien trwać przez cały rok. Wpływamy na środowisko w każdej godzinie i poprzez codzienne wybory kształtujemy jakość naszego życia. To od nas zależy, czy świadomie obchodzimy się z wodą i energią, czy dokonujemy dobrych konsumenckich wyborów,… .Codziennie, na każdym kroku podejmujemy decyzje, które wpływają na kondycję planety. Człowiek korzystając z bogactw naturalnych ziemi wyrządził jej wiele krzywd, które stanowią poważne zagrożenie równowagi biologicznej. Zanieczyszczone powietrze, woda, gleba, obumierające drzewa, ginące zwierzęta –„ wołają                  o pomoc ”. Ochrona środowiska przyrodniczego jest koniecznością. Problem ten dotyczy wszystkich mieszkańców naszej Ziemi.

Jak możemy pomóc naszej planecie? Oto kilka propozycji:

-Używaj dwóch stron kartki papieru do pisania lub rysowania. W ten sposób chronisz drzewa (z których robiony jest papier) przed wycinaniem i wytwarzasz mniej śmieci!

-Oszczędzaj wodę. Zakręcaj wodę w kranie, kiedy myjesz zęby. Bierz raczej krótki prysznic niż kąpiel. Dokręcaj krany. W ten sposób oszczędzasz wodę!

-Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę (najlepiej wykonaną z materiału) zamiast przynosić ze sklepu torebki plastikowe. W ten sposób wytwarzasz mniej śmieci!

-Zwracaj uwagę na to, co kupujesz. Czy produkty te są oznakowane symbolami, które świadczą o ich wpływie na środowisko naturalne np.: opakowanie nadające się do recyklingu.

Rezygnuj z zakupu produktów, które są ci zbędne. W ten sposób, będąc świadomym konsumentem, chronisz środowisko naturalne! Wybieraj  produkty nie testowane na zwierzętach.

-Podziel się. Jeśli nie korzystasz już ze swoich zabawek, gier, książek, ubrań – zamiast je wyrzucić pomyśl, może jest ktoś inny, komu mogłyby się przydać. W ten sposób możesz sprawić komuś przyjemność! Przyczyniasz się także do ochrony zasobów środowiska naturalnego!

-Oszczędzaj energię. Gaś światło, kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy już nie będziesz z nich korzystał. Wymień żarówki na energooszczędne.

-Nie zanieczyszczaj powietrza. Staraj się korzystać z ekologicznych środków transportu. Jeśli masz do pokonania krótki dystans chodź na piechotę lub jedź rowerem. W ten sposób przyczyniasz się do mniejszego zatrucia powietrza!

- Zwracaj uwagę, gdy widzisz, że inni śmiecą.

-Segreguj śmieci. Posegregowane odpady to cenne surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać.

- Dowiedz się gdzie w Twojej gminie znajduje się Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów. Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zwany w skrócie PSZOK jest miejscem, w którym można bezpłatnie zostawić wytwarzane przez siebie, selektywnie zebrane odpady komunalne, czyli np. zużyte opony; zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; drewno, tworzywa sztuczne, zużyte baterie i akumulatory; przeterminowane leki; oleje silnikowe, farby, kleje, środki ochrony roślin.

Razem możemy wszystko! Pomagaj dbając o środowisko!

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wykonać domowym sposobem środki czyszczące nieszkodliwe dla naszego zdrowia i nieinwazyjne dla środowiska? Zapraszam na stronę:  https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-06-05-Dzie%C5%84-Ochrony-%C5%9Arodowiska.pdf, artykuł-Laboratorium w kuchni.

Proszę podzielcie się ze mną swoimi działaniami na rzecz środowiska naturalnego, piszcie na nowabea@poczta.fm

                                                                                                                 Beata Nowicka

 

Witajcie ponownie, przed nami ważny dzień 1. 06. - Dzień Dziecka z tej okazji życzę Wam wszystkiego naj..naj.. i abyście spędzili go wesoło i beztrosko.

Kolejną ważną datą w czerwcu jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego- 05.06.   Wiele rzeczy, które do tej pory znaliśmy i były dla nas oczywiste zmieniło się, skupmy się więc proszę na tym co ważne- ochronie naszej planety. Każdy z nas może i powinien wnieść w to swój wkład. Zacznijmy od najprostszych rzeczy.                                 Co możemy zrobić?   

 • Za rok UE zakaże używania plastikowych talerzy, patyczków, słomek. Nie czekaj, już dziś z nich zrezygnuj
 • oszczędzaj prąd i wodę- zainstaluj w mieszkaniu listwę z wyłącznikiem prądu. Przed wyjściem z domu wyłączysz urządzenia, które nie pracują a czerpią prąd.  Nie zapominaj wyłączać światła, gdy wychodzisz z kuchni czy łazienki.
 • Remontuj zdrowo- szukaj ekologicznych farb do malowania ścian.
 • Rzadziej jeżdzij samochodem. Udowodniono, że jazda w pojedynkę potęguje korki i smog.
 • Hoduj rośliny, wg NASA to doskonały filtr. Wchłaniają niebezpieczne substancje z powietrza, ze smogiem można walczyć naturalnymi sposobami. Zapomniane paprotki, bluszcze i fikusy to świetna klimatyzacja i oczyszczacze powietrza w mieszkaniu /także anturium, dracena, gerbera, chryzantema, skrzydłokwiat/. Unieszkodliwiają trujące cząstki ze smogu i niekorzystne substancje z papierosów, farb czy ze środków czystości.

 Zrównoważona moda. To gorący trend, który szybko nie minie.

Co możesz zrobić​​?

 • Nie goń ślepo za modą.
 • Czytaj metki. Większość firm produkuje już ubrania z myślą o planecie.
 • Wybieraj droższe. Klasyka jest zawsze w modzie, dlatego warto kupować porządne rzeczy.
 • Oddawaj co się da, nie wyrzucaj.

Tygodniowo do ludzkiego organizmu dostaje się nawet 5g plastiku. To tyle ile waży karta kredytowa.. On się w nas kumuluje, w 2050r w oceanie będzie więcej plastiku niż ryb.

Co możesz zrobić?

 • Gotuj sam/a. Diety pudełkowe są modne ale szkodzą środowisku. Podgrzewanie jedzenia w tych opakowaniach sprawia, że mikroplastik trafia wprost do organizmu.
 • Noś swoje. Do kawiarni możesz zabrać swój kubek termiczny, w niektórych lokalach możesz dostać za to zniżkę. Na zakupy zabieraj nie tylko płócienną torbę ale i materiałowe woreczki lub plecioną siatkę. Przyda się do ważenia warzyw bo właśnie wtedy zużywamy najwięcej foliówek.
 • Znajdż alternatywę. UE zakaże w 2021r. Zakazu używania min. patyczków do uszu, zastąp je bambusowymi, bo są biodegradowalne.  Słomki kupuj papierowe lub wielokrotnego użytku. Wybieraj opakowania z kukurydzy, trzciny cukrowej czy otrąb. Kupuj kosmetyki w pudełkach, które ulegają biodegradacji, świetne są także produkty w kostkach np. szampony.
 • Jeśli już musisz kupić coś w plastikowym opakowaniu, dokładnie sprawdzaj skróty na nim. Odpowiednie oznakowania informują, czy pudełko lub butelka mają w sobie np. bisfenol A /BPA/ i ftalany /PAE/. Te związki są szkodliwe powodują zmiany w układzie hormonalnym i wywołują choroby. Najzdrowiej więc trzymać jedzenie w pojemnikach ze szkła.

Nasze domowe Kuchenne Rewolucje – i tutaj możemy wiele zdziałać dla środowiska.

    Polacy wyrzucają rocznie 9 milionów ton żywności. Każda kanapka z serem lądująca w śmietniku to aż 90litrów zmarnowanej wody, a jedzenie gnijące na wysypiskach emituje metan, powiększający dziurę ozonową. Nie marnujmy więc jedzenia.

Co możesz zrobić​?

 • Planuj zakupy, kupuj częściej a mało.
 • Na zakupy chodż z listą, by ograniczyć wyrzucanie.
 • mądrze kupuj. Wybieraj owoce czy warzywa luzem, a nie te pakowane na tackach. W ten sposób ograniczasz zużycie plastiku.
 • przyjrzyj się resztkom, które zostają po posiłkach, postaraj się je wykorzystać a nie wyrzucać.
 • Jeśli zostało czegoś więcej zawsze możesz to zamrozić. Pij kranówkę. Jest dokładnie przebadana i zdatna do picia, więc nie kupuj wody w plastikowych butelkach. Jeśli nie odpowiada ci jej smak lub zapach, możesz dodać do niej świeżych ziół lub skórkę cytryny czy pomarańczy, plastry świeżego ogórka. Zaoszczędzisz pieniądze i zrobisz coś dobrego dla środowiska. 

 Na zakończenie proste desery, które możecie przygotować w każdej chwili.

-        biały ser i truskawki. 250G sera zmiksuj ze szklanką mleka i truskaweg, dopraw cukrem.

-        Bezy i bita śmietana. W szklanych pucharkach układaj na przemian pokruszone beziki oraz bitą śmietanę. Dodaj dowolne świeże owoce.

    Za tydzień postaram się przedstawić Wam kilka propozycji do „kryzysowej kuchni”.

Pozdrawiam.  Anna Krawczyk.

 

Propozycja zajęć od 01.06.2020.

Kartka z kalendarza:

01.06- Międzynarodowy Dzień Dziecka

Tradycja świętowania 1 czerwca jako Dnia Dziecka liczy przeszło pół wieku. Został on ustanowiony w celu upowszechnienia ideałów i celów związanych z prawami dziecka zawartymi w Karcie Narodów Zjednoczonych. Powstał w 1954 roku z inicjatywy ONZ i obchodzony jest od 1955 roku w wielu krajach na świecie. W Polsce oraz innych państwach bloku wschodniego Międzynarodowy Dzień Dziecka był obchodzony już od lat pięćdziesiątych, zawsze 1 czerwca.

Tak, ja wiem, że Wy już nie jesteście małymi dziećmi. Ale pamiętajcie, że dla waszych rodziców zawsze nimi pozostaniecie, niezależnie od wieku. To jest dzień tylko dla Was. Na pewno będą prezenty od rodziców, ale i Wy możecie sobie zrobić małą przyjemność i uatrakcyjnić ten dzień. Może mały grill w najbliższym gronie, a może mały wirtualny wypad do Zoo: https://www.opole.pl/wirtualne-spacery/zoo_prezentacja/index.html

Na koniec krótkie życzenia od wychowawcy:

Moi Drodzy, dużo zdrowia, szczęścia i sukcesów w nauce, wspaniałego świadectwa ukończenia nauki w roku szkolnym 2019/2020.

Propozycja właściwej organizacji dnia:

Właściwe wykorzystanie czasu:  „im krócej tym lepiej; im więcej tym sprawniej”.

Pierwsza zasada: „im krócej, tym lepiej”. Wynika stąd taki wniosek: jeśli nasz masz coś wykonania, to przeznacz na to nie za dużo czasu. Jeśli czemuś poświęcimy dużo czasu, to wcale nie oznacza to, że zrobimy coś lepiej.

Druga zasada: „im więcej, tym sprawniej”. Jeśli mamy wiele zadań do wykonania, to „nie będziemy się rozczulać i tracić czasu”, tylko starać się szybko wykonać zadanie, by przejść do kolejnego. Jeśli natomiast towarzyszy nam świadomość, że mamy do wykonania jedno zadanie, to nie musimy się spieszyć. I może cały dzień lub wiele
dni upłynąć nam na wykonywaniu jednej rzeczy. Będziemy to zadanie „dopieszczać”, sprawdzać, nanosić poprawki, zmieniać.

Okazuje się, że każda praca może wypełnić tyle czasu, ile go mamy na jej wykonanie :) .

Metoda sześciu kroków:

Metoda ta polega na ustaleniu w przeddzień listy 6 najważniejszych rzeczy do wykonania następnego dnia. Nie opłaca się nam wypisywanie 30 różnych zadań (jeśli mamy duże zaległości, to oczywiście próbujmy). Każde zadanie należy ponumerować. Numerujemy od zadania najtrudniejszego po najłatwiejsze.
Oznacza to, że następny dzień rozpoczniemy od wykonania zadania, które sprawia nam najmniej przyjemności, jest najtrudniejsze. Załatwienie najtrudniejszej sprawy na początku sprawi, że pozostałe zadania, to już proste działania. I to zmotywuje nas do dalszej pracy.
Załatwienie choćby tylko jednej, ale najtrudniejszej sprawy z naszej listy sprawi, że poczujemy się lepiej, nabierzemy przekonania, że zrobiliśmy coś ważnego. Świadomość, że trudne zadanie się zakończyło poprawi nam wyraźnie samopoczucie :) .
Jeśli każdego dnia poświęcimy chwilę na stworzenie listy sześciu zadań i ponumerowaniu ich oraz wskazaniu tych najważniejszych, to powoli będziemy stawać się osobami coraz lepiej zorganizowanymi, coraz lepiej planującymi swój czas i wykorzystującymi go efektywnie.
I w końcu zaczną się nam zmniejszać zaległości, tym samym wzrośnie nasza motywacja.
Nagle zyskamy też więcej czasu, a „z głowy” będziemy mieć sprawy, które dotychczas odbierały nam radość życia i wywoływały poczucie winy, że nie zdążyliśmy, że nie zajmujemy się tym, czym powinniśmy itp.
Ciągłe zapisywanie listy zadań, nawet jeśli nie zdołamy w danym dniu ich wykonać ma jeszcze jedną wartość. Zadania niewykonane – o ile nie straciły na swej ważności
– będziemy przepisywać na kolejną listę. Sprawi to, że stale będziemy pamiętać o tym, co dla nas jest najważniejsze. Tym samym zawsze będziemy mieć jasno określone cele.
Zniknie więc chaotyczne przeskakiwanie od zadania do zadania.
Jeśli codziennie zrobisz sześć zadań, to:
- w ciągu tygodnia zrobisz ich 30 (5 dni x 6 zadań - przy założeniu, że w sobotę
i niedzielę odpoczywasz);
- w ciągu miesiąca zrobisz ich 120 (30 zadań przez tydzień x 4 tygodnie).
Jeśli nawet każdego dnia zrobisz tylko 1 zadanie, to i tak przez tydzień wykonasz ich minimum 5, a przez miesiąc co najmniej 20.

Takie planowanie może znacznie ułatwić nam życie. A przecież jakie to proste.

Do zobaczenia!!!

Wychowawca Beata Wichłacz

 

Witam serdecznie!

  Dzień Dziecka to okazja, by pamiętać o jego prawach ,zrozumieć jego problemy i wychodzić naprzeciw jego potrzebom. Niech trwa zawsze!

   Biblioteka proponuje włączyć się do akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”, bo to wartościowy         i tani prezent. Dziecko będzie szczęśliwe, bo spędzając z nim czas przy książce, dasz mu poczucie ważności, bezpieczeństwa i rozrywkę. Czytanie wzbogaca osobowość i sprawia, że dziecko  lepiej radzi sobie w życiu, staje się też radośniejsze, a „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Proponuję złotą listę książek: https://calapolskaczytadzieciom.pl/zlota-lista/lista-ksiazek-polecanych-przez-fundacje-abcxxi-cala-polska-czyta-dzieciom/

W tym miejscu zwracam się do was ,Szanowni Rodzice, byście pamiętali, że koronawirus jest nadal groźny, pomimo zniesienia ograniczeń https://pacjent.gov.pl/dziecko-i-koronawirus

https://zlobki.waw.pl/ilustrowana-ksiazeczka-dla-dzieci-o-koronawirusie/

## W „tygodniu czytania dzieciom”, warto z młodszym rodzeństwem podyskutować o bohaterach literackich, pokazując, co jest ważne w życiu . Polecam przypowieści  Michel Piquemal :

-„Kapelusz”- o tym, że strach, panika,  mogą mieć przykre konsekwencje np. w czasach zarazy

-„Popatrz”- czyli o tym, co jest ważniejsze : „mieć, czy być”

## Warto porozmawiać o ludziach, którzy  bronili praw dziecka.(wiedza ta przyda się maturzystom)

*Janusz Korczak - „król żydowskich dzieci”,  założyciel Domu Sierot. Zginął wraz z wychowankami           w obozie koncentracyjnym w Treblince. Przeczytajcie książkę „ Jak kochać dziecko”

https://www.youtube.com/watch?v=Q-4EPskXmYk

* Irena Sendlerowa – „matka dzieci holocaustu”, ratowała  żydowskie dzieci w czasie drugiej wojny światowej, ukrywając je  w klasztorach, polskich rodzinach. Polecam film Dzieci Ireny Sendlerowej”

https://www.youtube.com/watch?v=N4u0Ae2lNYQ

*Oskar Schindler-„niemiecki bohater”- ratował swoich przymusowych robotników przed zagładą         i dzieci, którym zlecał drobne prac w fabryce .Zobacz film „Lista Schindlera”

* Maria Montesorri-„opiekunka swobodnego rozwoju” zwracała uwagę na to, że podstawową formą nauki jest zabawa ,poznajcie jej poglądy: 

http://www.mamyrade.pl/2017/10/14/18-przykazan-marii-montessori/

* Jan Paweł II –„kawaler orderu uśmiechu”, przyznanego przez niewidome dzieci,apelował nieustannie, by im nie odbierano nigdy prawa do godnego życia! Polecam audycję „Wychowanie przez mądre kochanie”

https://przemyska.pl/2020/05/20/swiety-jan-pawel-ii-oredownik-praw-dziecka-i-rodziny/

## W  SWOISTYM  PANDEMONIUM  TKWIĄ  DZIECI, KTÓRYCH  PRAWA  NIE  SĄ RESPEKTOWANE!

Zapoznajcie się ,proszę z problemem . Niech wstępem do niego będzie apel przeciw przemocy :       „Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego, a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego, nikt nie może mnie poniżać ,krzywdzić , bić wyzywać i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać” https://www.youtube.com/watch?v=1XsiGRZ73G4

A teraz coś weselszego dla was: polecam książkę „Odkryj  swoje wewnętrzne dziecko, klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów”  Stahl Stefanie oraz artykuł  :

https://simplife.pl/2015/06/28/10-obudz-w-sobie-wewnetrzne-dziecko/

Sekcja plastyczna proponuje”  konkurs na szkic ‘’ z okazji dnia bez alkoholu  (1VI) Będzie on aktualny aż do odwołania. Proponuję prace wykonać ołówkiem dla podkreślenia wagi problemu- tytuł : ”stop alkoholowej szarości dnia”. Bardzo mile widziane  rysunki rodzinne. Zobaczcie filmik o uzależnieniu: 

https://www.youtube.com/watch?v=rLHvyud1zYY

##A teraz spójrzmy na gazetkę profilaktyczną

Alkohol jest szkodliwy nawet w małych ilościach! Warto przypomnieć, że wywołuje agresję                  i przemoc. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że ktoś wobec nas tej przemocy używa, a często jej ofiary wstydzą się prosić o pomoc. To błąd! Nigdy nie wolno dawać przyzwolenia agresorowi na to, by nas poniżał! Czym zatem zachowania przemocowe się charakteryzują?:

- są intencjonalne- działania sprawcy są zamierzone, by podporządkować sobie ofiarę i ją zastraszać

- siły są nierównomierne- sprawca jest silniejszy, a ofiara słabsza (np.dorosły-dziecko)

- narusza prawa i dobra osobiste-agresor łamie prawo do nietykalności fizycznej, godności osobistej (bije, wyzywa, itd.)

- powoduje ból - sprawca naraża zdrowie i życie ofiary, a ona traci przez to zdolność do samoobrony

Punkty pomocy  lokalne i krajowe :

* Dziecięcy telefon zaufania do Rzecznika Praw Dziecka -80012121

* telefoniczna linia zaufania dla dzieci i młodzieży -116111

* Poradnia Leczenia Uzależnień i Współuzależnień w Kole - 63/2610707

* Miejski Ośrodek Profilaktyki i Pomocy Rodzinie –  63/ 272 08 69

* infolinia dla osób dotkniętych skutkami pandemii Covid-19  - 800220280

* jeśli potrzebujesz porady, wsparcia lub rozmowy , proszę o kontakt mailowy(adres znacie)

    Zachęcam maturzystów do aktywności  na świeżym powietrzu. Dotlenicie umysł i zrelaksujecie ciało. Jest ku temu okazja, bo 5 VI to dzień ochrony środowiska. Wyjdźcie do ogrodu lub na łąki  .            Dzieci bardzo lubią grabić grządki i podlewać kwiatki. Pokażcie im ,ile pielęgnacji wymagają rośliny, podpowiedzcie dlaczego nie wolno deptać trawników, czemu nie można wypalać traw i jak należy dbać o zasoby przyrody. A może zorganizujecie konkurs fotograficzny?  Proponuję:

https://miastodzieci.pl/zabawy/k/zabawy-ekologiczne-zabawy-przyrodnicze/

https://www.youtube.com/watch?v=X5I2IBCpwsQ zobaczcie rezerwaty przyrody w Wielkopolsce.

##Uszanowania dla rodziców. Trzymam kciuki za abiturientów ,pozdrawiam dzieciaczki w rodzinach      i życzę pogody ducha wszystkim wychowankom. Lidia Lebioda.