BURSA SZKOLNA W KOLE W ZESPOLE OPIEKUŃCZO - EDUKACYJNO - WYCHOWAWCZYM

 ul. Kolejowa 13

  62-600 KOŁO

bursa_kolo@poczta.onet.pl
  • Kontakt

                tel. 63 261-01-77

                   63 272-09-75

             fax. 63 261-67-27

    e-mail:bursa_kolo@poczta.onet.pl

     

  • Kalendarium

    Sobota, 2024-04-20

    Imieniny: Agnieszki, Amalii

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 198032
    • Do końca roku: 255 dni
    • Do wakacji: 62 dni

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego część III

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

                Zapraszamy do udziału w zajęciach on-line dla wychowanków

                                               część III

          ŚWIĘTA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA...  

    Za oknem wiosna, zbliżają się szybkim krokiem Święta Wielkiej Nocy.

Tym razem chciałabym zachęcić Was abyście przygotowali pisanki. Jesteśmy w  domu, mamy czas, i dlaczego ma nie być jak zawsze? Przecież to nasza tradycja.

    Zamiast stosować szkodliwe chemiczne farbki (zresztą gdzie je teraz kupić?) sięgnijcie po warzywa i przyprawy. Pokolorowane nimi wydmuszki i pisanki można także wykorzystać do stworzenia ozdób tchnących świeżością. A jak pięknie i różnorodnie będą wyglądały Wasze jajka na stole!

Oto barwniki bez grama chemii:

  • rumianek-   zaparzona herbatka z rumianku (1 szklanka) da bardzo delikatny odcień. Gotuj w niej jajka o jasnych skorupkach.
  • pietruszka-   pęczek lub 2 poszatkuj, zalej 1-2 szklankami wody i ugotuj jajka
  • kurkuma-   przyprawę (2 łyżki) połącz z octem(2 łyki) i z wodą (2 szkl.). Wszystko umieść w garnku, włóż jajka, gotuj 10 min.
  • czerwona kapusta-  poszatkowane warzywo wymieszaj z wodą i octem (1 łyżka). Zanurz ugotowane jajko, zostaw najlepiej na noc.
  • łuski cebuli - im będą ciemniejsze, tym intensywniejszy kolor jajek. Ugotuj je w łupinach z wodą i ewentualnie 1 łyżką octu.
  • sok z buraka-  im bardziej będzie rozcieńczony wodą, tym jaśniejszy będzie jajka. Ugotowane włóż do roztworu, trzymaj kilka godzin. 

 Zachęcam Was do wypróbowania tych sposobów.

                      Wielkanocne potrawy – pyszne i bardzo zdrowe

Czy wiecie jak przetrwać Wielkanoc zdrowo? Zapraszam do przeczytania.

    Zdrowa Wielkanoc – to możliwe. Dla większości z nas święta to nie tylko rodzinne spotkania czy odpoczynek, ale też łasuchowanie...i jego przykre konsekwencje.

Winne są jednak nie produkty których używamy czy potrawy, znajdujące się na wielkanocnym stole.

Wiele z nich, np. jajka, chrzan, zielenina, chude mięsa, czy zakwas, na którym robi się żurek, to samo zdrowie! Winny jest więc niekiedy brak umiarkowania w jedzeniu.

    Dzięki tradycji świątecznej czerpiemy z mądrości pokoleń i wybieramy to, co sprawdzone i korzystne dla nas. Naturalne składniki wykorzystywane do wielkanocnych potraw są też doceniane przez lekarzy, którzy na podstawie wyników badań dowodzą, że jaja, żur czy chrzan dobrze wpływają na pracę organizmu, pomagają w trawieniu i funkcjonowaniu wczesną wiosną. Trzeba też pamiętać, że tradycja nic nie straci, jeśli będziemy ją kreatywnie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb i upodobań. A ucztować będziemy z głową i bez przejedzenia.

Pamiętajmy również o tym, że jednym z ograniczeń jakie mamy w związku z koronawirusem jest ograniczenie w przemieszczaniu się.

Zachęcam Was abyście te Święta spędzili w gronie tylko domowników. Odwiedziny proponuję zostawić na inny termin, dla zdrowia Waszego i Waszych bliskich.

Wróćmy do tematu. Oto najzdrowsze potrawy świąteczne:

  • chrzan – to jeden z najzdrowszych dodatków do jajek i wędlin. Zawiera potrzebne mikroelementy (wapń, siarkę,krzem, fosfor). Ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe oraz wspiera naszą odporność nie gorzej niż witamina C.
  • rzeżucha – jest super produktem. Zawiera cenne witaminy i składniki mineralne: witaminę C, A, beta-karoten, wzmacniające naczynia krwionośne, poprawiające stan włosów, skóry i paznokci. Magnez i kwas foliowy wspierają układ nerwowy.
  • Jajka – specjaliści twierdzą, że to pokarm idealny. W żółtku jest pełno składników mineralnych: siarka, selen,jod oraz witamin- A, E, z grupy B. Jajka warto polubić bo dają uczucie sytości na długo, pomagają więc utrzymać masę ciała.
  • żurek – to wyjątkowo zdrowa zupa na naturalnym zakwasie. Jest w nim dużo korzystnych bakterii, które wspomagają pracę jelit, ułatwiają trawienie i wzmacniają organizm.
  • ćwikła – posiada betaninę oraz kwas foliowy co chroni przed anemią.
  • baba drożdżowa – jest najmniej kaloryczna ze wszystkich ciast i najzdrowsza. Zawiera witaminy z grupy B, magnez, cynk.

     Wielkanocne śniadanie to sycący posiłek, który w zwykle chłodny wczesnowiosenny poranek stawia na nogi.

Warto się więc delektować świątecznymi daniami bo wzmacniają organizm.

Smacznego życzy sekcja kulinarna i profilaktyki zdrowotnej.

O  ZACHOWANIU SIĘ PRZY STOLE: kilka dobrych rad dla żołądka

    Zasady savoir-vivr'u nie tylko sprawiają, że czujemy się przyjemniej w towarzystwie, ale także chronią nas przed złym samopoczuciem po ucztowaniu.

Bo najważniejsze przy stole są umiar i dobry nastrój.

  1. Nigdy nie najadaj się do syta. Trzeba skończyć w chwili, gdy czujesz, że jeszcze coś zmieściłoby się w żołądku.
  2. Odejdż czasem od stołu. Między posiłkami rozruszaj się trochę. Ruch jest konieczny by trawienie przebiegało prawidłowo.
  3. Dokładnie gryż i żuj. W ten sposób odciążysz żołądek.
  4. Jedz mniej cukru i soli. Zmniejszysz kaloryczność dań.
  5. Bądż spokojna/y przy stole. Posiłek to zły moment na poruszanie trudnych tematów.
  6. Unikaj tłustych mięs. Długo zalegają w żołądku i prowadzą do  niestrawności.
  7. Nie pij w trakcie posiłków. Lepsza opcja to napój przed jedzeniem lub po zakończeniu.
  8. Zrezygnuj z potraw smażonych. Lżejsze są gotowane, duszone lub pieczone.

   Kochani i na tyle świątecznych tematów. Zapraszam do kontaktu mailowego.

    Drodzy wychowankowie! Jak najwięcej pogody ducha. Wiary, że każdy zakręt losu uda się nam pokonać. Nadziei, że już niedługo będziemy mogli nacieszyć się w pełni spokojem w gronie wszystkich najbliższych.

                             wychowawca A. Krawczyk

 

DROGA MŁODZIEŻY BURSY SZKOLNEJ W KOLE!

Witam gorąco na kolejnym spotkaniu. Mam nadzieję, że jesteście zdrowi i dzielnie znosicie tę niekomfortową sytuację. By was wspierać nadal, proponuję porady, które pomogą skutecznie się uczyć i racjonalnie odpoczywać. Szczególnie martwię się o was, kochani maturzyści, bo domyślam się z jakimi emocjami się już dziś borykacie. Spróbuję zmotywować was do efektywnej pracy, odgonić złe myśli i być może trochę rozbawić.

Proponuję na początek strony internetowe:

 https://www.youtube.com/watch?v=iwvWiCpDNks

https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/

https://jaksieuczyc.pl/rodzaje-motywacji/

https://www.youtube.com/watch?v=6t1ilT3vLEA

*Zostańcie w domu. Bezpieczeństwo to priorytet na dziś! Zapobiegajcie zakażeniom - korzystajcie z wiarygodnych informacji na ten temat.

(jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem?)

   https://youtu.be/srrPodn3aag          

*Przypominam nadal o higienie mycia rąk, dezynfekowaniu komórki i laptopa po każdej zdalnej lekcji. Możecie skorzystać z BEZPŁATNYCH WEBINARÓW dla młodzieży. Znajdziecie tam też rzetelne porady ekspertów.

***A teraz czas na chwilę odprężenia i zabawy.

Mam dla was „zajączka” w postaci  świątecznych zagadek logicznych :

  1. „Co było pierwsze-jajko czy kura? Na pewno słyszeliście to pytanie wiele razy. Nikt jednak nie potrafi na nie odpowiedzieć. Jeśli pomyślicie trochę i zrozumiecie, że słów należy używać precyzyjnie, to uda wam się odgadnąć”
  2. Pewna myszka zaprosiła na wielkanocne śniadanie siedmioro przyjaciół. Poczęstowała ich wielkim, okrągłym serem, ale nie wiedziała jak go podzielić. Chciałaby trzema zręcznymi cięciami przygotować osiem równych porcji. Pomóżcie jej!

* Zachęcam do kontaktu drogą elektroniczną i przedłużam konkurs na wiersz o papieżu do odwołania. Polecam książki: Daniel Goleman: „Inteligencja Emocjonalna”, Jana Paweł II: „Pamięć i tożsamość”. Do nauki przyda Wam się też korzystanie z portalu lektury.gov.pl (to tyle na dziś z cyklu „biblioteka dokształca”)

#Jeśli chodzi o propozycję plastyczną czasu wolnego to:

1. Zachęcam was do obejrzenia wirtualnej gazetki historycznej, ponieważ wystawki „KWIECIEŃ– MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ” nie możemy wykonać. Zajrzyjcie na stronę Muzeum Katyńskiego, zobaczcie materiały na temat powstania w getcie warszawskim i  uczcijcie pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej (portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, strona Muzeum Historii Polski)

2.Polecam zabawę dla całej rodziny (nie tylko od święta)

I. Narysuj ołówkiem lub węglem coś, co cię obecnie przeraża lub wywołuje frustrację. Wyrzuć z siebie złe emocje na papier. Następnie podrzyj  na drobne kawałki pracę i wrzuć do kosza- (dla pożytecznej gimnastyki rąk, zróbcie konkurs, kto podrze największą ilość kawałków).To ćwiczenie podobno oddala wiele lęków!

 II. Utwórz KARTY POZYTYWNYCH WZMOCNIEŃ i kolorowymi kredkami namaluj kilka wesołych obrazków, utwórz grę i baw się pokrzepiającą historyjką. Słowa klucze do kart: odnowa, nadzieja, zmartwychwstanie, odrodzenie, otucha, poprawa, oparcie, uzdrowienie, wdzięczność etc. (np. zielony klon może oznaczać nadzieję). Rodzina może zgadywać na przykład jakie słowo kryje się pod danym obrazkiem. Życząc wytrwałości i zdrowia oraz świątecznego nastroju, przesyłam optymistyczne do zobaczenia: „JESZCZE BĘDZIE PIĘKNIE, MIMO WSZYSTKO. TYLKO ZAŁÓŻ WYGODNE BUTY, BO MASZ DO PRZEJŚCIA CAŁE ŻYCIE”.

                     LIDIA LEBIODA, opiekun sekcji kronikarskiej, bibliotecznej i plastyczno-dekoratorskiej.

 

Witajcie!

Zbliżają się Święta Wielkanocne, czas spotkań w rodzinnym gronie, jednak sytuacja epidemiczna w kraju pozwala nam tylko cierpliwie i grzecznie spędzić czas w domu. W ten sposób zwiększymy szansę na szybszy koniec choroby. Dlatego mam dla Was kilka propozycji. Jak na pewno pamiętacie zawsze w bursie przed świętami sialiśmy rzeżuchę, którą później wykorzystywaliśmy do wykonania dekoracji świątecznego stołu. Teraz Wy w domach zróbcie to sami, to bardzo proste.  Rzeżucha kiełkuje bardzo szybko, ale potrzebuje kilku dni, aby się ładnie zazieleniła i mogła być ozdobą stołu. Przed wysiewem nasiona warto namoczyć, zalewając je wodą z kranu. Po kilku godzinach pokryje się galaretowatą wydzieliną i napęcznieje. Dzięki temu szybciej wykiełkuje. Dobrym podłożem do takiej łączki są lignina i wata. Dość grubą warstwę rozkładamy na talerzyku lub w skorupce po jajku, obficie zwilżamy i równomiernie rozprowadzamy nasiona. Potem codziennie podlewamy.

Pomóżcie też Waszym mamą w przygotowaniu potraw na świąteczny stół. Proponuję Wam prosty przepis na jajka z sosem rzodkiewkowym.

Składniki:

- 6 jajek

- pęczek rzodkiewek

- 2 łyżki majonezu, 2 łyżki chrzanu, 2 łyżki śmietany 18%, łyżka soku z cytryny, łyżka posiekanego szczypioru, łyżka kiełków z rzodkiewki, sól, pieprz.

Przygotowanie:

  1. Jajka ugotuj na twardo, ostudź i obierz
  2. Rzodkiewki umyj i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach, wymieszaj z chrzanem, majonezem i ze śmietaną, dodaj posiekany szczypiorek, sok z cytryny, sól, pieprz do smaku.
  3. Jajka przekrój na pół, ułóż na sosie, oprósz świeżo mielonym pieprzem i udekoruj kiełkami rzodkiewki lub wychodowaną przez Was rzeżuchą.

W czasie świąt będziecie mieć więcej czasu wolnego dlatego zachęcam Was do wirtualnego spaceru po polskich zabytkach.

Takie zwiedzanie możecie sobie wybrać z propozycji, które znajdziecie na następującej stronie:

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

Pamiętajcie, aby te dni spędzić w domu. Siedząc w domu robisz coś dobrego, nie zagrażasz sobie ani innym.

Życzę Wam i waszym najbliższym ciepłych, rodzinnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

#zostańwdomu

                                                            Opiekun sekcji kulinarnej Beata Wichłacz

 

 

Witam serdecznie

Święta Wielkanocne w tym roku będą wyglądały inaczej niż w poprzednich latach, ale każdy z nas będzie chciał je przeżyć jak najlepiej. Proponuję wzbogacić atmosferę świąteczną poprzez wykonanie własnoręcznie różnych symboli i ozdób świątecznych np. metodą origami. Poniżej przesyłam Wam kilka prostych propozycji:

https://www.youtube.com/watch?v=5w9UI7ZlCe4&fbclid=IwAR1MJYSir8bzxqfl6W1XJzyQ3OB1rKrgdasAWNCMd7z8HirZ2sRv-f33-uM

https://www.youtube.com/watch?v=EukfLe7yhkk&fbclid=IwAR0wTFGkH_e8EHVuVSaM_gLR91zTgk3rGLLty_1ennJigpZygJp6_QbtnAw

https://www.youtube.com/watch?v=OXVpEl6p3eU&fbclid=IwAR1MJYSir8bzxqfl6W1XJzyQ3OB1rKrgdasAWNCMd7z8HirZ2sRv-f33-uM

https://www.youtube.com/watch?v=8w6lrwnpTSc&fbclid=IwAR1iPKxPnJLrXABUAzdElKIq7Aph47jnqaPk20X2IWt44ONNhfGfw1XO8lI

Zaangażujcie także do zabawy swoje rodzeństwo.

Proszę podzielcie się również ze mną swoimi propozycjami, przysyłajcie je na mojego maila: nowabea@poczta.fm

 

Zachęcam do zrobienia kartki świątecznej, poniżej link z propozycjami:

https://www.youtube.com/watch?v=7naE8mGTztE&fbclid=IwAR1miAlwqW9s7WndFDxgsrOLm6URpGvDdDhwZTsAIpCiH8Mlt20sa6vzd2o

https://www.youtube.com/watch?v=BWGv0FZENwc

Możecie wykonać kartkę własnoręcznie i napisać życzenia, następnie zróbcie zdjęcie i roześlijcie do rodziny i znajomych z portali społecznościowych. W ten sposób stworzycie swoją wirtualną kartkę świąteczną. Zachęcam także do wysyłania na maila kartek i życzeń np. do wybranego przez Was Domu Pomocy Społecznej, Domu Dziecka lub innej instytucji, placówki. Na stronie internetowej każdej z tych placówek znajdziecie adres mailowy, na który możecie wysłać swoje życzenia. Na pewno zrobicie dużą przyjemność osobom, do których wyślecie kartki.

Życzę zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych

                                                                         Wychowawca Beata Nowicka 

 

Kochani zbliżają się święta Wielkiej Nocy, będą to święta wyjątkowe i trudne ze względu,że musimy zostać w domu. Możemy spędzić ten czas wspólnie z bliskimi grając w gry planszowe. Rodzinne gry planszowe to sposób na nudę, rywalizację, jak również gimnastyka dla mózgu.

Oto moja propozycja: 

https://e-kalambury.pl/ ihttp://playtaboogame.com/ads.aspx?lang=74&team1=0&team2=0&next_turn=1&first=yes

Życzę wam spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnychwychowawczyni Beata Griniewicz