BURSA SZKOLNA W KOLE W ZESPOLE OPIEKUŃCZO - EDUKACYJNO - WYCHOWAWCZYM

 ul. Kolejowa 13

  62-600 KOŁO

bursa_kolo@poczta.onet.pl
  • Kontakt

                tel. 63 261-01-77

                   63 272-09-75

             fax. 63 261-67-27

    e-mail:bursa_kolo@poczta.onet.pl

     

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-04-19

    Imieniny: Alfa, Leonii

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 197867
    • Do końca roku: 256 dni
    • Do wakacji: 63 dni

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

                Zapraszamy do udziału w zajęciach on-line dla wychowanków

                                               część V

Propozycja zajęć od 20.04.2020

Drodzy Wychowankowie, już od kilku tygodni nie macie dostępu do ćwiczeń na siłowni, wizyt na basenie i spacerów. Gdy większość czasu spędzamy w domu odrobina ruchu przyda się każdemu. Na szczęście jest wiele sposobów, aby nabrać energii i dobrej formy! Internetowa oferta treningów jest naprawdę imponująca i każdy znajdzie coś, co lubi.

Kilkanaście minut ćwiczeń dziennie na pewno wprowadzi nas w dobry nastrój, poprawi formę i sylwetkę na lato. Na Facebooku, Youtube lub Instagramie znajdziecie wszystko od jogi, przez taniec, trening ogólnorozwojowy po wzmacnianie poszczególnych partii mięśni. Spróbujcie i wpiszcie „trening w domu" lub „home workout". Wydaje Wam się, że nie macie „warunków" do ćwiczeń? Potrzebujecie tylko wolnego kawałka podłogi, wygodnego ubrania i – najważniejszego – chęci! Nie macie odpowiedniego sprzętu? Czasem wystarczą dwie butelki z wodą (zamiast hantli), a innym razem ręcznik????.

Poniżej prezentuję Wam kilka propozycji:

Nie tylko dla piłkarzy. Piotr „Gatuno" Kurek – fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego, na co dzień ćwiczy z piłkarzami Lecha Poznań! Treningi live prowadzi dwa razy dziennie - o godz.: 11.00 i 19.00. Zainteresowani? Na Instagramie szukajcie Gatuno_ be_strong

https://www.instagram.com/gatuno_be_strong/?hl=pl

Motywacja Daniel Kuczaj (a raczej Qczaj) na pewno wzmocni Waszą chęć do ćwiczeń. Ten jeden z najpopularniejszych trenerów personalnych zaraża optymizmem, a jego hasło „ukochoj się" bije rekordy popularności. Treningi Quczaja znajdziecie pod #inowdomu.

https://qczaj.pl/trening/inowdomu/

Dynamika w wykonaniu Patryka „Torpedo" Kusińskiego, propagatora capoeiry, to niezapomniane przeżycie. Ta brazylijska sztuka walki rozwija ciało i podnosi sprawność. Jeśli jesteście gotowi – zajrzyjcie na Torpedo_move.

https://www.instagram.com/torpedo_move/?hl=pl

Na zgrabne nogi i pośladki. Ćwiczenia proponuje Katarzyna Dziurska, instruktorka fitness i trenerka personalna. Jej propozycje ze słonecznej Dominikany znajdziecie na Instagramie oraz na kanale Youtube.

https://www.instagram.com/kasia_dziurska/?hl=pl

Kultowy „Skalpel" i „Killer" Ewy Chodakowskiej wciąż cieszą się popularnością na Youtube. Najnowsze propozycje popularnej trenerki fitness, w tym m.in. jej program „Nowa Ja w 10 tygodni", są dostępne na beactivetv.pl oraz w formie treningów live na Facebooku i Instagramie.

https://pl-pl.facebook.com/chodakowskaewa

https://beactivetv.pl/

Bezlitosny dla tkanki tłuszczowej. FIT BODY Anny Lewandowskiej - podobnie jak jej trening cardio i stretching - znajdziecie bez problemów na Youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=WPPca0kjKnA

https://www.youtube.com/watch?v=b8ix5dkGNis

Energetyczny taniec. Tracy Anderson opracowała autorską metodę ćwiczenia mięśni podczas wykonywania tanecznych ruchów w szybkim tempie. Fragmenty znajdziecie na Instagramie. Z darmowego programu można korzystać przez 14 dni.

https://www.instagram.com/tracyandersonmethod/?hl=pl

Trening siłowy buduje kobiece kształty. Dowód? Pamela Reif sprawi, że uwierzysz. Sprawdź! 20-minutowe ćwiczenia gwiazdy Instagrama znajdziecie na kanale Youtube.  

https://www.instagram.com/pamela_rf/?hl=pl

Uniwersalne, mniej wymagające ćwiczenia. Od rozgrzewki, przez ćwiczenia na ból pleców, po trening mięśni brzucha, pośladków i rozciąganie znajdziecie na filmikach instruktorów na Youtube i stronie Medicoveru.

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/bol-plecow-cwiczenia-na-kregoslup-wideo,2584,n,2673

A więc wstajemy z kanapy i zaczynamy trening!

Bawcie się dobrze!

                                                                                                      Beata Wichłacz

 

                  DRODZY WYCHOWANKOWIE,

zapraszam Was na nasze kolejne spotkanie. Nikt nie sądził, że zostaniemy tak długo w domach. Minęło sporo czasu, a hasło „zostań w domu” jest nadal aktualne, i o pozostanie w domach dalej Was proszę.Tym razem chciałabym poruszyć trudny i zarazem aktualny temat:

      Jak wytrzymać dłuższy czas w izolacji?

Moi drodzy, proszę Was o przeczytania tego tekstu. Mam nadzieję, że spojrzycie na tę naszą przymusową izolację  z innego punktu widzenia... zachęćcie  do przeczytania go również rodziców.

Jak już wspomniałam, nikt nie przewidział takiego scenariusza, że dla dobra swojego i innych będziemy musieli pozostać w domach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. I do minimum ograniczyć kontakty z innymi. Nie odwiedzamy przyjaciół i znajomych...

Takie nagłe zaburzenie codziennej rutyny i odizolowanie od innych ludzi może powodować obniżenie nastroju, stany nerwicowe, lęki.

Przebywanie ze sobą niemal 24 godziny na dobę jest też dużym obciążeniem i żródłem stresu.

  Warto jednak spojrzeć na tę sytuację inaczej. Poszukać jej pozytywnych aspektów. Wreszcie mamy czas dla siebie, którego tak często nam brakowało. Nawet jeśli wydaje się, że mamy go teraz za dużo i nie wiemy co  nim zrobić, postarajmy się go kreatywnie wykorzystać. Może zrobić coś o czym marzyliśmy od dawna?

   Najważniejsza jest dobra organizacja dnia, rutyna. Podział na obowiązki, przyjemności, rozmowę i domowe aktywności. Do obowiązków należy choćby przygotowanie posiłków. Jeśli mieszkamy z kimś, gotujmy wspólnie. Poza tym siądżmy do stołu i celebrujmy jedzenie. Dajmy sobie czas na rozmowy, na oglądanie ulubionych filmów i seriali, czytanie książek, gry planszowe, wspólne porządki.

      Pamiętajmy tylko, że mimo najlepszych relacji z bliskimi przebywanie z nimi bez przerwy może prowadzić do napięć. Dlatego każdy musi mieć też czas „dla siebie”, odizolować się w miarę możliwości od innych, aby zająć się swoimi sprawami. Zaszyć się z książką, poplotkować przez telefon, czy nawet wypłakać w poduszkę.

    W najgorszej sytuacji są osoby mieszkające samotnie. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji, nie zapominajmy, że mamy telefony, z których teraz możemy korzystać częściej. A może warto nauczyć się czegoś nowego?

    Najważniejsze to zachować spokój. I nie zapominać, że dzisiejsza izolacja to stan przejściowy, który kiedyś się skończy. Przetrwajmy go w zdrowiu!

       Coś dla ducha było, proponuję Wam teraz coś dla ciała, czyli zadbanie o  kondycję, pomóc może w tym telefon. Oto kilka wskazówek:

  1. Osobisty instruktor fitness.  Jeśli chcemy dostawać wskazówki, jak ćwiczyć, by szybko poprawić swoje samopoczucie, wygląd i mieć lepszą kondycję, wybierzmy proste w obsłudze aplikacje. Znajdziemy je w sklepie Google Play. Są jak trener personalny dostępny non stop.
  • 7-minutowe ćwiczenia to idealna apka dla osób, które mają mało czasu na co dzień, a chcą popracować nad sylwetką. Na każdy blok treningowy składa się 12 ćwiczeń, które trwają po 30 sekund. Między nimi są 10- sekundowe przerwy. Jeden blok zajmuje około 7minut. Aplikacja jest dostępna w języku polskim, a filmy instruktażowe podpowiadają jak poprawnie wykonać ćwiczenia. Korzystając z aplikacji regularnie, zyskujemy: najlepsze wyniki przy małym nakładzie czasu oraz pracy, lepszą sprawność mięśniowo-ruchową.   
  • Endomondo motywuje do ćwiczenia. Jeśli biegamy, spacerujemy, jedziemy na rowerze, aplikacja podaje nam informacje, jaki przebyłyśmy dystans, jakie mamy tempo, ile spaliłyśmy kalorii. To zachęca do wysiłku. W wersji darmowej możemy min. wyznaczyć sobie cel, który chcemy osiągnąć w jednej z 60 dyscyplin, prowadzić dziennik treningów, poprosić znajomych o doping w naszym tygodniowym planie ćwiczeń.

      2.  Chwila relaksu. Już tysiące lat temu zauważono, że pogłębiony spokojny

           oddech pozwala się wyciszyć, uspokoić myśli, rozlużnić ciało. To również

           przekłada się na nasze zdrowie. Pomoże nam w tym joga. Więc medytujmy

           jak najczęściej.

  • Prana Breath: wyciszenie i medytacja.

Warto usiąść każdego dnia do kilkuminutowej relaksacji, by się odprężyć. Prana Breath pomoże Wam w utrzymaniu spokojnego, przedłużonego oddechu. Aby ćwiczyć, należy zamknąć oczy i wsłuchać się w melodię, która zmienia się , przechodząc w odpowiednie fazy. W zakładce „Treningi w Prana Breath” mamy do wyboru medytacje na różne okazje.

           Ćwicząc regularnie: poprawiamy pamięć i koncentrację, zmniejszamy nasz

           niepokój, złagodzimy migreny, staniemy się bardziej odporne na stres,

           będziemy lepiej sypiać.

Jak widzicie ćwiczenie jogi przynosi wiele korzyści. Może warto spróbować?

Ćwiczenia dla początkujących proponuje apka Daily Yoga z darmowym programem na 12 dni.

 

Drodzy moi wychowankowie, chciałabym przytoczyć jeszcze Kartkę z kalendarza, otóż niebawem Dzień Ziemi. Każdy z nas ma tu coś do zrobienia by ta Ziemia mogła zdrowo żyć a my z nią.

 Oto ważne nawyki, które pomogą ocalić nasz świat.

  1. Zużyj, wypłucz, użyj ponownie. To znaczy ograniczaj plastik! Butelki wielokrotnego użytku to sposób na uniknięcie kupowania wody w plastikowych butelkach. Kubek termiczny to dobre rozwiązanie. Jeśli nie zrobimy nic, za 30 lat plastik w oceanach będzie ważył więcej niż pływające w nich ryby.
  2. Zakręć kran. Nie zostawiaj lejącej się wody podczas mycia zębów. W ciągu doby zaoszczędzisz 24 litry, w skali roku 8700 litrów. Uruchom tryb eko – na kranach możesz zainstalować perlatory, które ograniczą strumień wody.
  3. Nie produkuj śmieci. Nie wyrzucaj, naprawiaj. Daj im nowe życie. Dbaj o rzeczy. Dzięki troskliwej pielęgnacji i użytkowaniu, każda może mieć dłuższe życie.
  4. Doceń segregowanie. Wysypiska niesegregowanych śmieci są po prostu szkodliwe dla środowiska i ludzi. Zgromadzone w jednym miejscu śmieci różnego pochodzenia wytwarzają gazy, toksyczny pył. Żerują w nich szczury, muchy. Zatruwana jest gleba.  360 kg śmieci rocznie, tyle statystycznie wytwarza każdy z nas. Sortowanie ich i przetwarzanie to skuteczna metoda, by chronić środowisko.
  5. Wyciągnij wtyczkę. Pożeracze energii elektrycznej. Wszystkie sprzęty pozostawione w trybie czuwania /telewizory, ładowarki, laptopy itp./ przez cały dzień są w gotowości, tylko po co? Przed pójściem spać pożegnaj wszystkie energetyczne wampirki. Powyłączaj urządzenia, powyjmuj wtyczki.
  6. Nie marnuj jedzenia. Zamrażanie to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na przedłużenie trwałości jedzenia. Pokrojony chleb, rosół, niezjedzony obiad. Porcjuj i zamrażaj – nie marnuj żywności. Gotuj z resztek- na wszystko jest sposób, a kuchnia z resztek to teraz najgorętszy trend.
  7. Bądż odpowiedzialna na zakupach. Odmawiaj reklamie i promocji. Przed wyjściem do sklepu zrób listę i rygorystycznie trzymaj się jej. Kupuj mniej, po prostu z listą po przemyśleniu realnych potrzeb. Odpowiedzialnie.

Myślę, że to ważne wskazówki a wprowadzenie ich w życie powinno być łatwe.

I na tym chciałabym zakończyć to nasze spotkanie. Pozdrawiam Was.

                                                                      Anna Krawczyk

 

 

WITAJCIE DRODZY WYCHOWANKOWIE!

 

          Choć nie możemy sobie jeszcze podać dłoni na powitanie, to etapy zawieszania ograniczeń, napawają optymizmem. Wolno już pospacerować po parku, pójść do lasu w celach rekreacyjnych, a przyroda kusi swym pięknem. Ale zmiany, jakie zachodzą w  zasadach bezpieczeństwa, nie zwalniają nas z dyscypliny społecznej. Trudno, musimy  ze stoickim spokojem zaakceptować granice wolności osobistej, bo „NOWA NORMALNOŚĆ TO ŚWIADOMA ODPOWIEDZIALNOŚĆ RÓWNIEŻ W LESIE!”

https://kolo.poznan.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/koronawirus-jak-bezpiecznie-wybrac-sie-do-lasu-w-czasie-epidemii-

www.gov.pl/koronawirus  

Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

#ECHO LEŚNE zaprasza i ja zachęcam do aktywności na świeżym powietrzu, bo jak zauważył Leopold Staff ”cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa, w brązie zachodu kute wieczornym promieniem? O tym, że obcowanie z drzewami ma prozdrowotną moc (sylwoterapia) na pewno słyszeliście, ale czy wiecie, co to „SHINRIN – YOKU” ?-zobaczcie: https://www.youtube.com/watch?v=8CWsqv40Tu4   

*Zajrzyjmy też na tablicę dydaktyczną:         

#LEŚNA KĄPIEL- zmniejsza stres ,obniża ciśnienie krwi i hormony stresu(kortyzol i adrenalinę)

-łagodzi stany depresyjne (wycisza, uspokaja, odpręża)-zaproście na spacer osobę niepełnosprawną

-zabija bakterie (fitoncydy-substancje wydzielane przez rośliny-odkażają)

-poprawia odporność (dotlenia cały organizm)-wdychajcie olejki eteryczne zwłaszcza brzozy!

-wzmacnia zdolności poznawcze i ruchowe, odświeża uwagę, pamięć (efektywniejsza nauka)

-śpiew ptaków, szum wiatru i zapach mchu uruchamiają ENERGIĘ TWÓRCZĄ(czas ją uruchomić)

    Kreatywne zajęcia to alternatywa dla złych myśli, szkodliwych nawyków i niedostępnych pragnień. Nie trzeba być Picassem, aby uważać się za osobę twórczą. Zapraszam na próbkę treningu twórczości:

#indiańska legenda-według niej „DRZEWA PODTRZYMUJĄ NIEBO”, a więc co by się stało gdyby ich nie było? Zachęcam do dyskusji mailowej(myszonok@poczta.onet.pl)

#konkurs plastyczno-literacki : proszę narysować kolorowy pejzaż i dopisać trzy hasła, które wyrażą zalety kontemplacji przyrody. W tym celu użyj tekstów kultury (np. film „Nad Niemnem”, książka „Chłopi”, wiersz „Wysokie drzewa”)

#zabawa w teatr: ze ścinek papieru, materiału, patyczków, liści, szyszek itp. wykonaj maskotkę profilaktyczną i odegraj scenkę dla młodszych (lub osób niepełnosprawnych, jeśli razem mieszkają z tobą-wspierajcie ich!), wyjaśniając w prosty sposób zalecenia związane z epidemią (zabawka musi mieć walor edukacyjny, np. miś w rękawiczkach, kotek w maseczce)

https://stronazdrowia.pl/jak-zakladac-maseczki-sprawdz-jak-prawidlowo-nosic-maseczki-ochronne-i-jak-je-bezpiecznie-zdejmowac/ar/c1-14917816

https://www.youtube.com/watch?v=AStAgINKgXE

#Pozostawiając was w klimacie cudowności tworzenia, zapraszam do  wysłuchania mojego ulubionego utworu : FRYDERYK CHOPIN – WALC WIOSENNY (A- MOLL)

https://www.youtube.com/watch?v=Jg459959VdY (zachwycająca ekspresja flory)

 Niech będzie on podziękowaniem dla waszych rodziców  za trud wychowania w tych ciężkich czasach. A może ty zainspirujesz się każdą nutą fortepianu do tego, BY BYĆ WOLNYM OD NUDY I ZAGROŻEN I ZAKOSZTOWAĆ WOLNOŚCI DO TWORZENIA PIĘKNIEJSZEGO SIEBIE?”

*Przypominam dyżury: poniedziałek(12-15),środa-czwartek(17-20)Piszcie, proszę we wszelkich sprawach i nadsyłajcie swoje prace i pomysły aktywnego wypoczynku.

*NASZA GAZETKA: ”Święta Majowe” (1-3 V), H. Sienkiewicz-rocznica urodzin(5 V), Dzień Godności Osoby Z Niepełnosprawnością Intelektualną/Dzień Walki Z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych(5V).

 

                                                                                                                            Wychowawca-Lidia Lebioda

 

 

Kochani, zbliża się  3 maja – cóż to za data?  Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nieznaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, rocznice, święta,  ale czy tak musi być?  Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

 Zatrzymajmy się na chwilę, aby przypomnieć, jak ważnym wydarzeniem dla Polski było uchwalenienie Kostytucji w 1791 roku. Była to pierwsz w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa.

Poniżej prezentuję Wam krótkie prezentacje filmowe o Konstytucji 3 maja:

https://www.youtube.com/watch?v=_EjUJZPd2tk

https://www.youtube.com/watch?v=wh0ap9pk57g&t=132s

 

                                                                                       Beata Griniewicz

 

Witam ponownie

Zachęcam do odwiedzania strony internetowej UNICEF nie tylko wolontariuszy. Bursa Szkolna od kilku lat jest członkiem Klubu Szkół UNICEF, braliśmy także udział w różnych akcjach. Przypominam, że jest to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej.

Specjalnie dla Was UNICEF umieścił na swojej stronie artykuły pt.:

„Jak młodzi ludzie mogą zadbać o swoje dobre samopoczucie podczas pandemii?”

„Jak prosto, zdrowo i przystępnie cenowo odżywiać się podczas epidemii koronawirusa”

oraz materiały edukacyjne

Poniżej linki do artykułów:

https://unicef-koronawirus.pl/psychologia/jak-zadbac-o-samopoczucie-podczas-pandemii/

https://unicef-koronawirus.pl/zdrowie/

https://unicef-koronawirus.pl/edukacja/materialy-dla-dzieci-i-mlodziezy/

Dla tych, którzy chcą doskonalić naukę języka angielskiego polecam krótkie lekcje Arleny Witt z cyklu „Po Cudzemu”. Autorka (nauczycielka języka angielskiego) pokazuje, jak poprawnie mówić po angielsku, ilustrując to przykładami z popularnych filmów, seriali i piosenek. Poniżej jeden z najstarszych i jeden z najnowszych filmików z tej serii:

https://www.youtube.com/watch?v=2nG-kTU1xkk&list=PLJ-cNWgEeSubipvRKLhNB5r2WEtm4254e

https://www.youtube.com/watch?v=pH8H7lZ4kn8

Zachęcam do korespondencji, piszcie na nowabea@poczta.fm

                                                                                                                       Wychowawca Beata Nowicka