BURSA SZKOLNA W KOLE W ZESPOLE OPIEKUŃCZO - EDUKACYJNO - WYCHOWAWCZYM

 ul. Kolejowa 13

  62-600 KOŁO

bursa_kolo@poczta.onet.pl
  • Kontakt

                tel. 63 261-01-77

                   63 272-09-75

             fax. 63 261-67-27

    e-mail:bursa_kolo@poczta.onet.pl

     

  • Kalendarium

    Piątek, 2024-04-19

    Imieniny: Alfa, Leonii

  • Statystyki

    • Odwiedziło nas: 197940
    • Do końca roku: 256 dni
    • Do wakacji: 63 dni

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

                Zapraszamy do udziału w zajęciach on-line dla wychowanków

                                               część VI

„WITAJ MAJOWA JUTRZENKO ,

świeć naszej polskiej krainie, uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. Witaj maj, piękny maj” i wy drodzy wychowankowie! Tymi słowami pragnę wprowadzić was dzisiaj w patriotyczne (tudzież artystyczne) klimaty . Niech nasze spotkanie będzie formą aktywności poznawczej. Przygotowałam je w konwencji ” świąt majowych”. Będzie nieco inaczej niż poprzednio, a to dlatego, byście stali się aktywnymi uczestnikami wydarzeń historycznych, wzbogacili wiedzę z zakresu sztuki ,poszerzyli umiejętności wokalne  i …skoro natura entuzjastycznie budzi się do życia, może i w was zakiełkuje potrzeba odkrywania tego co nowe, nieznane lub zapomniane.

  *OKIEM KRONIKARZA:

 1 maja-Święto Pracy ,Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy(podziękujcie za pracę służbom ratowniczym, nauczycielom, rodzicom itd.)

 2 maja –Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Dzień Polonii i Polaków za Granicą(pozdrówcie tych, co na kwarantannie, zawieście flagę na balkonie)

 3 maja- 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja(1791)- zapoznajcie  się z jej założeniami

*W BIBLIOTECZNYM ZACISZU,CZAS NA FINEZJE LITERACKIE DOSTĘPNE W SERWISIE NINATEKA

https://ninateka.pl/audio/finezje-literackie-1996-wiwat-maj-trzeci-maj-odc-1

https://ninateka.pl/audio/na-historycznej-wokandzie-stanislaw-august-poniatowski

https://ninateka.pl/audio/hugo-kollataj-na-historycznej-wokandzie

https://ninateka.pl/audio/julian-ursyn-niemcewicz-na-historycznej-wokandzie

https://ninateka.pl/audio/jan-chryzostom-pasek-na-historycznej-wokandzie

*W CZYTELNI PATRIOTYCZNEJ - możemy zagłębić się w audiobooki na stronie e-podręczniki

https://epodreczniki.pl/a/konstytucja-3-maja-w-literaturze/D12XPQYfJ

* ZAPROSZENIE  NA KARAOKE

Serdecznie zapraszam na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych,

https://www.youtube.com/watch?v=TOr4TiBNQGE

*POGADANKA- „ZALETY WSPÓLNEGO ŚPIEWANIAW GRUPIE”

- to najprzystępniejsza forma aktywności

- uwalnia  endorfiny (hormony  szczęścia)

- podnosi samoocenę i poczucie przynależności do wspólnoty

- poprawia kondycję serca i mózgu, reguluje oddech

- pomaga wyrażać emocje, łagodzi napięcie psychiczne

- stymuluje umiejętności poznawcze, usprawnia słuch, głos ,dykcję

- zmniejsza ryzyko demencji, pomaga chorym na Parkinsona

-śpiewna komunikacja to czysta przyjemność i relaks

* akcja cytaty - „GDZIE  SŁYSZYSZ  ŚPIEW, TAM  WCHODŹ, TAM DOBRE SERCA  MAJĄ.  ŹLI  LUDZIE – WIERZAJ MI- CI NIGDY NIE ŚPIEWAJĄ” (J.W. Goethe)

*SEKCJA PLASTYCZNO-DEKORATORSKA  - szkoda, że nie możemy wykonać biało-czerwonych kwiatów z bibuły i wystawki (wasze prace traktowałam zawsze jak najmilsze arcydzieła ), ale możemy być w kontakcie z dziełami sztuki, stricte patriotycznymi , w innej formie, a więc proponuję

*WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ do Zamku Królewskiego w Warszawie  - obraz Jana Matejki  -Konstytucja    3 Maja” i tu jeśli chcecie piszcie proszę, przeanalizujemy wspólnie obraz.

https://www.youtube.com/watch?v=0vzvAUJFnHo

*CZAS NA ZAGADKI EDUKACYJNE

-kto w czerwonym płaszczu  wchodzi do kościoła na obrazie J. Matejki „konstytucja 3 maja?”

- czy Ignacy Krasicki napisał „o sejmie i konstytucji 3maja?”

- kto jest autorem mazurka „witaj maj trzeci maj?”

- kim był Hugo Kołłątaj?

- czy Ignacy Potocki to twórca konstytucji?

*DYGRESJA - w myśl założeń kształcenia  estetycznego i wychowania przez sztukę, może po prostu w weekend majowy ubierzmy się odświętnie do posiłków, udekorujmy stół maleńkim akcentem patriotycznym i zadbajmy o kulturę bycia i słowa, bo „najtrudniejsza jest sztuka życia…”

*MANTRA (myjemy ręce, zachowujemy dystans społeczny, zakrywamy twarz, nie śmiecimy w lesie, oszczędzamy wodę, wspieramy seniorów, pomagamy niepełnosprawnym, nie szalejemy z robieniem zapasów, nie dyskryminujemy chorych na koronawirusa, dobrze się mamy i w panikę nie wpadamy)

*NIESPODZIANKA- czy zdarzyło się wam kiedyś ćwiczyć przy obrazie? Niemożliwe? A jednak to nie żart! Muzeum Narodowe w Krakowie rozpoczęło treningi wzmacniające ciało. Pierwszą inspiracją była „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.-GORĄCO POLECAM!  https://www.youtube.com/watch?v=abs-3mP3D2o

A więc ćwiczmy razem, śpiewajmy, kontemplujmy sztukę, uczmy się postaw obywatelskich i do szybkiego spotkania. Serdecznie pozdrawiam Lidia Lebioda

 

Witajcie!

Dzisiaj kilka słów do maturzystów. To Wy jako pierwsi ukończyliście szkołę, a teraz będziecie się przygotowywać do egzaminu maturalnego, zawodowego, którego terminy już znacie. Wiecie też jaką formę będą one miały. To dobra wiadomość. Ze względu na sytuację panującą w kraju i na świecie, zamknięte placówki oświatowe między innymi bursa, nie możemy Wam upiec tortu i pięknie pożegnać całą społecznością bursową, dlatego pragnę Wam podziękować za czynny udział w życiu naszej bursy. Chciałabym, byście godziny, dni, miesiące, lata spędzone w murach bursy uważali za udane, wspominali je z uśmiechem na ustach. Mam nadzieję, że dobrze będziecie wspominać swoich kolegów, pedagogów i wszystkich pracowników bursy. Może w myślach nieraz będziecie do nas wracać? Życzę Wam spełnienia marzeń, obrania właściwej drogi w życiu i dojścia do zamierzonego celu. Po kilku latach spędzonych w szkole i w bursie przychodzi Wam wybrać własną ścieżkę. Przed Wami początek czegoś całkiem nowego, wkraczacie w następny etap Waszego życia ze świadomością własnej siły i swoich możliwości. Myślę, że lata spędzone w bursie były doskonałym wstępem do dorosłego, dojrzałego życia.

Na koniec chcę Wam życzyć „połamania piór” na maturze.

Pamiętajcie, każdy z Was niech idzie wybraną przez siebie drogą i wkroczy w nowy etap życia odważnie.

Powodzenia!

A teraz kartka z kalendarza. 

Jak wiecie zbliżają się święta majowe tzn. 1.05- Święto pracy, 2.02- Dzień Flagi RP, 3.05- Święto Konstytucji 3 Maja. Wiadomo, że w obecnym czasie epidemii każde święto różni się od tych z ubiegłych lat, ale staranie się o zachowanie ich odświętności pomaga nam zachować hart ducha i zdrowie, dlatego proponuję Wam krótkie prezentacje o Konstytucji 3 Maja:

  1. Konstytucja w Polsce- jak powstała?

            https://youtu.be/-GBAolHelHs

  1. Jan Matejko „Konstytucja 3 maja 1791 roku”

             https://youtu.be/_EjUJZPd2tk

  1. Obraz Jana Matejki „ Konstytucja 3 Maja 1791”

             https://www.zamek-krolewski.pl/data/assets/image/0006/82383/Jan-Matejko, 

            Konstytucja-3-maja-1791.jpg

  1. Konstytucja 3 Maja w słowach i obrazach.

             https://youtu.be/XRYFhktqIPc

  1. Konstytucja 3 Maja- Prosto z Zamku.

             https://youtu.be/wCsmTBkxy5I

  1. Opis obrazu „ Konstytucja 3 Maja 1791.

             https://www.zamek-krolewski.pl/__data/assets/pdf_file/0005/82382/

Pamiętajcie o wywieszeniu biało-czerwonej flagi w Waszych domach, w ten sposób pokazujemy przywiązanie do tradycji i symboli narodowych.

                                                                                                                             Wychowawca Beata Wichłacz

 

                                     DRODZY WYCHOWANKOWIE,

zapraszam Was na kolejne spotkanie. Wielkimi krokami zbliża się Majówka.

Zwykle była ona kojarzona z wypoczynkiem, wyjazdami lub wzmożoną nauką (maturzyści). W krótkim czasie nagle wiele się w naszym życiu zmieniło, ja jednak zachęcam Was do odpoczynku i odwiedzenia ciekawych miejsc, wszak akumulatory naładować trzeba..

                         MAJÓWKA NA JEDNO KLIKNIĘCIE:

Nie trzeba wychodzić z domu, by zobaczyć wspaniałe miejsca. Bez stania w długich kolejkach po bilety możemy zwiedzić najciekawsze atrakcje na różnych kontynentach. Pałace, galerie i muzea zapraszają na wirtualne zwiedzanie.

  • MACHU PICCHU, miasto Inków wybudowane wysoko w górach uważa się za jeden z największych cudów architektury na świecie. Wciąż skrywa ono wiele tajemnic. Uczeni próbują dociec, jak z taką precyzją wzniesiono tu kamienne budowle: domy, świątynie słońca, królewski pałac a nawet obserwatorium astronomiczne. Jeśli chcecie przyjrzeć się tym zabytkom w Peru to można zajrzeć na www.fromcusco.com
  • CENTRUM LOTÓW KOSMICZNYCH NASA. Tutaj zobaczycie jak wyglądają tunele aerodynamiczne, w których ćwiczą kosmonauci. Zwiedzimy obserwatorium astronomiczne i kabinę próżniową. www.nasa.gov/glennvirtualtours
  • NARODOWE MUZEUM HISTORII NATURALNEJ. Niesamowite eksponaty jak skamieliny, skały, meteoryty i szkielety dinozaurów, wypełniają aż 3 piętra gmachu w Waszyngtonie. Opowiadają o tym jak powstała Ziemia i jak rozwijało się na niej życie. www.naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour
  • METROPOLITAN MUSEUM OF ART. To jedna z najsłynniejszych galerii sztuki na świecie i najstarsze amerykańskie muzeum. Popularnie nazywa się je MET. www.metmuseum.org – w zakładkę „Art” i „Online Features”.
  • LUWR. Dawny pałac królewski w Paryżu skrywa najwspanialszą kolekcję dzieł sztuki na świecie jest ich 300tys. Podczas zwiedzania online zobaczycie nie tylko słynne obrazy i rzeżby ze starożytnego Egiptu. W podziemiach są pozostałości dawnej fosy i pomostów z XII w. www.louvre.fr/en/visites-en-ligne
  • MUZEA WATYKAŃSKIE. O tym jak ogromne są watykańskie zbiory, przekonamy się, wchodząc na www.museivaticani.va, następnie w zakładkę „Colections”, a potem w „Museums”. 

    /propozycje oparłam na artykule S.Monostori/

  • I jeszcze jedna propozycja, tym razem rodzima. Jeśli ktoś z Was kocha ciszę i przyrodę zachęcam do wirtualnego odwiedzenia Polesia www.poleskipn.pl . Poleski Park Narodowy jest mniej znany od Białowieskiego, ale równie magiczny. Szlaki spacerowe prowadzą po drewnianych pomostach, biegną nad bagnami  i torfowiskami.
  • Od 30 milionów lat wiatr i woda rzeżbią w piaskowcu niezwykłe kształty, tworząc niepowtarzalny krajobraz Gór Stołowych. Warto zobaczyć te cuda natury. www.pngs.com.pl .
  • Zalipie – malowanie domów w kwiatowe wzory zaczęło się w Zalipiu w XIX w i trwa nieprzerwanie do dziś. Kwiatowe motywy są wszędzie: na budynkach, studniach, płotach, w domach na piecach, sufitach i naczyniach. Małopolskie Zalipie jest jedną z najpiękniejszych wsi w Polsce. Ozdabianiem domów od pokoleń zajmują się kobiety. www.dommalarek.pl .

    Mam nadzieję, że zachęciłam Was do „wirtualnej majówki”.

     Rozumiem, że macie sporo nauki, wiele pytań, na które nie znamy dzisiaj odpowiedzi, tym samy wiele rzeczy Was stresuje. Zachęcam do spróbowania czegoś nowego, co może wpłynąć na Was pozytywnie /zakładam, że jeszcze nie znacie/.

To prosta medytacja:

Po stresującym dniu znajdź miejsce, w którym jest cicho i nikt nie będzie ci przeszkadzał. Usiądź na krześle albo na podłodze, w dowolnej wygodnej pozycji, w której twój kręgosłup jest prosty, a uszy ustawione są nad barkami. Zamknij oczy. Skup się na oddechu: powietrzu, które czujesz na czubku nosa przy wydechu, albo na łagodnie podnoszącym się i opadającym brzuchu. Bądź z  tym, co jest w tym momencie- ze swoimi emocjami, wrażeniami w ciele, odgłosami dochodzącymi z oddali. Jeśli łapiesz się na tym, że myślisz o czymś, nie denerwuj się. Powoli wróć świadomością do oddechu jako punktu skupienia.

Na początek wystarczy ci 5 minut medytacji, potem wydłużaj ten czas. Medytuj tak długo i często, jak potrzebujesz.

   Prawda, że proste?

Przypominam o dyżurze: poniedziałek, wtorek i piątek 16-19-ta.

   Trzymajcie się ciepło i zdrowo.

                                                        Anna Krawczyk