Kontakt

            tel. 63 261-01-77

               63 272-09-75

         fax. 63 261-67-27

e-mail:bursa_kolo@poczta.onet.pl

 

Kalendarium

Środa, 2020-12-02

Imieniny: Balbiny, Ksawerego

Statystyki

 • Odwiedziło nas: 81668
 • Do końca roku: 29 dni
 • Do wakacji: 205 dni

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

Bursa Szkolna w Kole - propozycja aktywnych form spędzania czasu wolnego w trakcie nauczania zdalnego

                Zapraszamy do udziału w zajęciach on-line dla wychowanków

                                               część XII

Witajcie!

  Czas matur i zaliczeń przed  końcem roku szkolnego to okazja, by wyposażyć was w praktyczne umiejętności ,zwiększające efekty w nauce. Zapraszam do aktywnych działań usprawniających kondycję ciała i umysłu. Nauczymy się też  bezpiecznych zachowań w czasie wakacji, by nie zarazić się koronawirusem i spędzić letni wypoczynek rozważnie.

 Biblioteka proponuje fitness dla mózgu – metodę, która pozwoli ci zwiększyć pamięć i koncentrację. Będziesz lepiej przyswajał materiał, a twoje możliwości intelektualne wzrosną. Jeśli masz możliwość przeczytaj poradnik: A. Fernandes „Fitness mózgu”. Mózg trzeba stale zadziwiać i zmuszać do nowych zadań. Wykonuj zwykłe czynności w niezwykły sposób. Dlatego ,zwłaszcza podczas stresów szkolnych, warto zastosować  neurobik.  Pobaw się trochę lekcjami: popisz coś na komputerze lewą ręką, poczytaj notatki na świeżym powietrzu, poćwicz przy muzyce wzory matematyczne, pośpiewaj regułki chemiczne itp. Polecam ćwiczenia amerykańskiego pedagoga Paula Dennisona, który uważa, że w naszym ciele ukryte są blokady, które utrudniają nam naukę, a łatwo to zmienić.

http://poradnik-logopedyczny.pl/metody-programy/terapia-pedagogiczna/129/metoda-dennisona.html

https://www.youtube.com/watch?v=CHvG5O1SdTs

  Sekcja plastyczno-dekoratorska poleca zabawę edukacyjną, która pozwala z humorem podejść do zaległości szkolnych i która przyniesie wiele pożytku dla zdrowia. Zachęcam maturzystów do zrobienia kolorowych warzyw i owoców z papieru (wystarczy je narysować) ,poukładania ich na książkach przedmiotowych i uczenia się według zasady : banan-magnez-wzmocnię mózg=pouczę się matematyki, papryka lub sałata-flawonoidy- wzmocnię koncentrację=powtórzę reakcje chemiczne, orzechy lub kiełki -zapobiegam roztargnieniu =  przypomnę sobie o czym była ta lektura itd. Zakosztuj w zdrowych produktach naprawdę, skomponuj własne przekąski: https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-na-pamiec-dla-maturzystow-co-jesc-przed-matura-aa-FYfA-smew-yAyX.html

 A teraz humor z zeszytów szkolnych: „Staś był zdolny do wszystkiego, nawet do nauki”

 ## Zapobiegajmy prokrastynacji (czyli odkładania nauki na później, powtarzania na ostatnią chwilę).

# ”POWTÓRKI Z POMODORO”  to skuteczna metoda nauki w krótkim czasie:

- podziel materiał na części ( tzw.pomidory) i zaplanuj przerwy.

- utwórz plan działań powtórkowych.

- czytaj notatki na głos, rób mapy myśli (mind mapiing)

- ustaw czasomierz na 25 minut

- skup się maksymalnie, unikaj rozpraszaczy (np. telefonu)

- zrób 5-minutową przerwę w nauce, a potem ustaw timer na kolejnego „ pomidorka”

* po 4 cyklach takiego utrwalania wiedzy, zrób dłuższą przerwę: wypij sok pomidorowy(ma niewiele kalorii, a całe mnóstwo dobroczynnych witamin!)

https://produktywni.pl/blog/technika-pomodoro/

##A co w gablocie informacyjnej?

* 2020 to rok Romana Ingardena- wybitnego, polskiego filozofa. 14 czerwca mija 50 rocznica śmierci autora „Sporu o istnienie świata” i „Studiów z estetyki” Pisał tam, że człowiek bez obcowania z wartościami staje się nieszczęśliwy, a najwyższymi z nich są wartości estetyczne i moralne.

* 23 VI to „Dzień Ojca”- pamiętajmy sprawić mu drobną niespodziankę (np. schować do kieszeni marynarki kilka serdecznych podziękowań )

* prosimy czytelników naszej biblioteki o zwrot książek

Nie stygmatyzujmy chorych na koronawirusa , bo my też możemy jutro być pacjentami!

https://www.youtube.com/watch?v=LWMlvEh8ALY

„  Skoro już zanurzyliście się w arkanach wiedzy i jesteście  w stanie intelektualnego flowingu, płyńcie z prądem sukcesów! ‘’ Życzę wam tego serdecznie. A teraz najważniejsze: zasady bezpiecznych wakacji oraz udzielania pierwszej pomocy w czasie pandemii!!!

1.Często myj ręce, dezynfekuj powierzchnie dotykowe, pierz maseczki materiałowe

2.Skracaj czas przebywania w skupiskach, noś maseczki tam ,gdzie są wymagane (np.sklep, komunikacja zbiorowa, kino)

3.Zachowuj dystans przestrzenny (np. na plaży)

4.Noś rękawiczki podczas zakupów (np.w galerii)

5.Bądz rozważny w „wakacyjnych bufetach”( np. nie baw się komórką podczas posiłków)

6.Używaj karty płatniczej zamiast gotówki

7. Bądź ostrożny w sieci, nie zapomnij o zasadach  NETYKIETY

8.Pamiętaj o rozwadze  na jezdni (odblaski, zasady rowerzysty, przepisy ruchu drogowego)

9.Unikaj ryzykownych zachowań  w czasie burzy ,w górach i w lesie

10.Pomagaj innym, zachowując szczególną ostrożność, miej przy sobie podręczną apteczkę

https://mamotoja.pl/bezpieczne-wakacje-2020-zasady-ktorych-musisz-przestrzegac-w-polsce-i-za-granica,mama-artykul,29296,r1p1.html

http://psse-kolo.pl/images/pliki-do-pobrania/2020.05.18/Wytyczne_GIS_MZ_i_MEN_dla_organizator%C3%B3w_wypoczynku_dzieci_i_m%C5%82odzie%C5%BCy-1.pdf

https://turystyka.wp.pl/wakacje-2020-serwis-kapieliskowy-czyli-gdzie-mozna-sie-bezpiecznie-kapac-w-polsce-6517822404700864a

https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10308535/nawet-w-czasach-pandemii-nie-unikajmy-udzielania-pierwszej-pomocy.html

 Gdziekolwiek będziemy, reżim sanitarny obowiązuje nas wszystkich! Stosujmy się do zaleceń dla wspólnego dobra. Życzę miłych , zdrowych i bezpiecznych wakacji. Pozdrawiam. Lidia Lebioda

 

Witajcie kochani, wirus odciął nas od świata, rozrywek i przyjaciół. Co prawda złagodzono większość obostrzeń, ale zachorowalność w poszczególnych dniach znowu rośnie. Korzystajcie więc z umiarem, nie zachłystujcie się tym, co już wolno, zachowajcie proszę zdrowy rozsądek.

   Obecna sytuacja jest bardzo trudna dla wszystkich. Żyjemy w napięciu wynikającym z pandemii, nie wiemy co nas czeka jutro i w przyszłości. Zamiast karmić umysł lękami, postarajmy się skupić na codziennych, prostych czynnościach. 

Według psychologów strach najlepiej leczyć działając. Szukajmy kontaktów, społecznego wsparcia, poczujemy wtedy, że lepiej radzimy sobie z lękiem. W przymusowej izolacji ważne jest, by walczyć z samotnością, nie przestawać rozmawiać.

   Lęk karmi się poczuciem bezradności i braku wpływu, a pomaganie daje nam poczucie sprawczości – mogę coś zrobić, mieć na coś wpływ. Dlatego warto znależć taki obszar, w którym można komuś pomagać. 

Warto też przyjąć filozofię akceptacji. Jeśli coś można zmienić, trzeba to zmieniać. Jeżeli nie- odpuścić. Ważne by jedno od drugiego odróżniać. To może dać nam psychiczną ulgę i choć częściowo uwolnić od lęku przed tym, co nieznane i nieprzewidywalne.

    Jeśli nie umiemy jednak sobie sami poradzić z lękiem, strachem- nie wstydżmy się poszukać pomocy. Gdzie szukać bezpłatnej pomocy?

 • O tym jak radzić sobie z lękiem czy izolacją i jakie ćwiczenia wykonywać, aby się zrelaksować, dowiemy się z podcastów przygotowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na: www.Youtube-Akademia.NFZ.pl  
 • NFZ uruchomiło czynną całą dobę infolinię o przychodniach prowadzących teleporady tel. 800 190 590.

Centrum Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego prowadzi całodobową infolinię przez 7 dni w tygodniu, tel. 800 702 222, informacji można też szukać na stronie: www.liniawsparcia.pl.   lub pod adresem e-mail: porady@liniawsparcia.pl .

 • Wsparcie dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem COVID-19 oferuje infolinia uruchomiona przez Wojska Obrony Terytorialnej, tel. 800 100 102.

    Proponuję Wam teraz, abyście trochę wolnego czasu spędzili w kuchni pod hasłem:

Kryzysowa Kuchnia”. Może być ona i ciekawa i inspirująca.

 1. Gotujemy prosto z kilku składników. Pieczemy mięsa, ryby, warzywa zamiast smażyć. Jedzmy dużo kiszonek do obiadów. Wyciągnijmy z piwnicy domowe przetwory.
 2. Grzanki z chleba. Niezbyt świeży chleb można przerobić- pokroić w kostkę, podsmażyć na oleju. Można kromki chleba przykryć np. serem i wędliną i zrobić z nich zapiekanki.
 3. Zupy kremy. Z samych warzyw- mrożony groszek albo przecier pomidorowy (pomidory z puszki) wystarczy zalać niewielką ilością wody, dodać łyżkę masła i ugotować do miękkości, po czym zmiksować i doprawić. Pomidory śmietanką, szczyptą soli i cukru, groszek- solą, śmietaną i gałką muszkatołową, i gotowe.
 4. Zastępniki- nie ma cukru, może jest miód, Nie ma cytryny możesz dodać odrobinę octu , musztardy lub chrzanu (do buraczków, czerwonej kapusty).
 5. Ugotowane ziemniaki,kasza, ryż lub makaron mogą posłużyć jako baza do dań następnego dnia- klusek śląskich, gnocchi, placków, kotletów a nawet babeczek.
 6. Resztki serów zużywaj do zapiekanek, grzanek, podpłomyków, makaronów. /za K. Bosacka/.

Nic nie może się zmarnować!   Poeksperymentujcie w kuchni- w końcu macie na to czas. Wróćcie do prostych przepisów, ulubionych z dzieciństwa, zróbcie to, na co zawsze mieliście ochotę.                    Pamiętajcie proszę, żeby zakupy były jak najkrótsze i bezpieczne- w rękawiczkach i maseczce, jeśli to  możliwe, użyjcie karty płatniczej. Zatem do dzieła, trzeba jeszcze uruchomić  trochę wyobrażni. 

Powodzenia.  Anna Krawczyk.                                                               

 

Witajcie Kochani,

Wakacje to dla młodzieży czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominaj jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracaj uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły lub na uczelnię mieć tylko dobre wspomnienia. Przyswój sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą Ci spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli stosujesz podobne reguły-to bardzo dobrze, zobacz jednak, czy nie można ich zmodyfikować.

 Pamiętaj, że żadna zasada nie daje 100% szans na uniknięcie zagrożeń, ale z pewnością zmniejsza i to znacznie, możliwość stania się ofiarą.

1. Wyjeżdżając, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw wszystkie możliwe numery telefonów-swoje i przyjaciół. Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy. To nie przesada - to podstawowe zasady bezpieczeństwa!

2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami - nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrym wyjściem jest np. noszenie przy sobie drobnych sum. Natomiast sposobem na natrętnych "wyłudzaczy" jest posiadanie w kieszeni drobnych "na odczepne". Korzystaj z takiego rozwiązania, gdy sytuacja staje się napięta. Dobrze jest się wtedy oddalić obserwując, czy napastnik nie podąża za Tobą.

3. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala od podejrzanych osób i - jeśli to możliwe - blisko konduktora, bądź służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Często to wystarczy, aby odstraszyć potencjalnego napastnika. Staraj się nie podróżować nocą. Pamiętaj - napastnik lub złodziej zawsze korzysta z okazji. Nigdy też nie podróżuj autostopem sam - zawsze w gronie przyjaciół. Nie wsiadaj do auta jeżeli kierowca od razu nie wzbudzi Twojego zaufania lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości. Wracając z imprezy nocą nigdy nie korzystaj z ofert podwiezienia przez obcych.

4. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy - czasami lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić-dla własnego dobra.

5. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj, obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Jeśli bawisz się na imprezie, nigdy nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki - kradzieże torebek, portfeli, telefonów komórkowych zdarzają się w klubach niezwykle często. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.

6. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Po takich substancjach tracisz samokontrolę a nazajutrz niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej.

7. Nigdy nie wybieraj się na dyskotekę sam - zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie - staraj się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół.

8. Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych. Pamiętaj, że mitem jest, iż "dopalacze" pomagają w dobrej zabawie. Naucz się być asertywnym! Naucz się odmawiać.

9. Wakacje to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Nierzadko ostatni szkolny dzwonek czy ostatni egzamin jest dla młodych ludzi sygnałem do sięgania po alkohol. Nie daj szans, aby wakacyjne picie powiększyło związane z tym statystyki tragicznych wydarzeń. Alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Nadmiar alkoholu nierzadko też prowadzi do ryzykownych zachowań, a to groźba m.in. zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

10. Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Nie opowiadaj nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. Możesz być zaproszony na "bardzo ważne spotkanie". Jeżeli osoba jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na Twoje pytanie o cel spotkania i osoby lub instytucje je organizujące: "bo tam się wszystkiego dowiesz", bądź ostrożny. Nie idź, jeżeli wcześniej nie sprawdzisz, kim są ludzie, którzy Cię zapraszają i o co im chodzi.

Należy pamiętać, że żaden zbiór zasad nie gwarantuje 100% skuteczności.

Nic nie zastąpi rozsądku, odpowiedzialności i ostrożności!!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=NHv0iXUHrVU&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1MbKWZ-ahbTsn1v8X1EAX8aLET989p9TJ1PayfrmZDFLtd6ldvj9vqQaA

https://www.youtube.com/watch?v=U64ty11q_Aw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0QtYtMgDgW2olOeL9cX67dAX2GuyYrTm67HhnYt8XbBA-LXIqSI0EZTDU

https://www.youtube.com/watch?v=g6j1FO_04_g&feature=share&fbclid=IwAR3CFew1tN1D8ZWrpR26uAKJzMqO5IUtPMqM82XhK0T-27CA5KhibJIzFyg

Życzę Wam bezpiecznego wypoczynku, wspaniałej słonecznej pogody, wielu ciekawych przygód i miłych spotkań, chwil wartych wspomnień oraz niezapomnianych wrażeń.Do zobaczenia we wrześniu.

Pozdrawiam serdecznie

Beata Griniewicz

 

Witajcie!

Drodzy Wychowankowie spotykamy się po raz kolejny, ostatni w tym dziwnym roku szkolnym. Jak wiecie wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Jeszcze tylko wystawienie ocen, matury i już będziecie cieszyć się wakacjami. Jednak musimy pamiętać, że epidemia jeszcze nie minęła i te wakacje będą inne od poprzednich, bo wszyscy musimy nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i wyrobić sobie nawyki, które pomogą nam ochronić się przed koronawirusem. Oto najważniejsze:

- zachowaj dystans 2m

- zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych np. w sklepach, komunikacji zbiorowej, w kinie, teatrze, w kościele, u lekarza

- obowiązkowa dezynfekcja rąk

- starajmy się unikać miejsc zatłoczonych

- unikaj kontaktu z osobami które kaszlą lub mają gorączkę.

Planując odpoczynek dobrze się do niego przygotujmy. Wysyłam Wam dzisiaj trzy filmy które przypomną Wam podstawowe zasady bezpieczeństwa w różnych miejscach:

 1. Bezpieczeństwo nad wodą:

https://m.youtube.com/watch?v=iyG8p24Lptc&feature=youtu.be

 1. Bezpieczne wakacje na wsi:

https://m.youtube.com/watch?v=iW_8uy0ZNtM&feature=youtu.be

 1. Bezpieczeństwo w czasie wakacji:

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=po2zhXIgk04

Myślę, że obejrzenie tego materiału pozwoli Wam spokojnie i przyjemnie spędzić te wakacje. Większość z Was planuje pewnie te wakacje spędzić w kraju obawiając się zakażenia koronawirusem, dlatego proponuję Wam wirtualną wycieczkę po całym świecie. Nie musimy rezygnować z odwiedzania wspaniałych muzeów, pałaców czy zoo. Spacer po nich odbędziemy na jedno kliknięcie. Może kiedyś zobaczycie te miejsca na żywo, a dziś najlepsze jest to, że turystą można zostać siedząc na kanapie. Moje propozycje dla Was:

 1. Urokliwy pałac w Radziejowicach- klasycystyczna rezydencja na Mazowszu gościła królów, byli tu Juliusz Kossak i Henryk Sienkiewicz:

https://www.palacradziejowice.pl/wirtualny-spacer/

 1. Akwarium w Baltimore- największa atrakcja turystyczna w amerykański stanie Maryland. Wędrując między potężnymi akwariami obejrzymy tropikalny las deszczowy, atlantycka rafę koralową  i zwierzęta zamieszkujące oceany. To wyprawa pełna wrażeń:

https://www.aqua.org/

 1. Zoo w Ostrawie- podczas wirtualnej wycieczki u naszych południowych sąsiadów zobaczymy skarby Amazonii, zwierzęta Indii i Sri Lanki:

http://www.zoo-ostrava.cz/pl/ekspozycje-i-zwierzeta/wirtualna-wycieczka/

 1. Barcelona śladem Gaudiego i Zafona:

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=lBNcUkzCzYE

Przestrzegając wszystkie zasady bezpieczeństwa myślę, że spędzicie wakacje fajnie i będziemy się wszyscy spotkać we wrześniu w bursie.

@ Szanowni Rodzice i drodzy Wychowankowie przypominam o obowiązku rozliczenia się z bursą.

Miłych wakacji, dobrego odpoczynku i do zobaczenia!

Wychowawca Beata Wichłacz

 

Witam

Dbajmy o bezpieczeństwo własne i innych podczas wakacji

Przed wakacjami – co warto wiedzieć?

ALFABET Bezpiecznych Wakacji

Asertywność. Jeden z najwyższych aktów odwagi. To umiejętność odmawiania, szczególnie w sytuacjach ryzykownych lub wręcz głupich.
Bezpieczeństwo. Wyścigi rowerowe? Tak, ale wyłącznie w specjalnie wytyczonych miejscach. Skoki do wody? Tak, ale tylko pod okiem ratownika. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sprawi, że będzie trwać dłużej.
Ciekawość. Cecha, którą należy pielęgnować i doceniać, ponieważ rozwija i kształtuje. Koniecznie chcesz sprawdzić czy opuszczona studnia jest głęboka? To już nie ciekawość,                       a głupota.
Duma. Świadomość, że sprzeciwienie się kolegom, nie sprawi, iż zostanie się odtrąconym. Jeżeli mamy poczucie własnej wartości, na pewno tak się nie stanie.
Emocje. Nie daj się im ponieść. Koledzy naciskają, żebyś zrobił coś niebezpiecznego, słyszysz śmiech i niemiłe komentarze? Wytrzymaj, powiedz, że tego nie zrobisz, zasugeruj innym, że również nie powinni ryzykować swojego zdrowia i życia.
Fakty. Każdego roku, podczas wakacji zdrowie lub życie traci tysiące młodych osób. Na kąpieliskach, podczas jazdy rowerem, w wyniku zażywania niebezpiecznych substancji. Można tego uniknąć.
Grupa. Trzyma się razem, wakacyjny czas spędza od rana do wieczora. Wychodzi razem                               i wraca razem. Bez kłopotów ze zdrowiem, w poczuciu pożytecznie spędzonego czasu.
Honor. To również bezinteresowna pomoc w nagłych wypadkach oraz pomoc słabszym.                                 Nie bądź obojętny – reaguj!
Internet. Anonimowość w sieci sprzyja błędnemu rozumieniu odwagi. Nie hejtuj, a nie będziesz hejtowany!
Krytyka. Łatwiej krytykować, niż być poddanym krytyce, szczególnie tej niezasłużonej.                      W sytuacji ryzyka utraty zdrowia lub życia, warto ją jednak wytrzymać.
Lider. Jest w każdej grupie. Nie musi być największy i najsilniejszy. Dobrego lidera cechuje mądrość i odpowiedzialność za członków grupy.
Mądrość. Podstawa odwagi. Szybka analiza sytuacji, ocena wystąpienia możliwego ryzyka, przewidywanie skutków działania, umiejętność podjęcia trudnej decyzji. Bez mądrości – to niemożliwe.
Niezależność. Marzenie wielu młodych osób. Warto jednak pamiętać, że ratownik, policjant lub strażnik, pracują abyś Ty mógł beztrosko się bawić.
Odpowiedzialność. Jesteś odpowiedzialny za siebie, ale także za bliskich i osoby zupełnie przypadkowe. Reaguj na cudze nieszczęście i cierpienie. Jeżeli nie wiesz jak, zwróć się                        o pomoc do dorosłych.
Przewidywanie. Nie trzeba szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów.
Ratunek. Nie bój się ratować. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje. Od nich może zależeć czyjeś życie. Jeśli nie wiesz, jak możesz pomóc, dzwoń zawsze pod całodobowy, bezpłatny numer alarmowy 112. W trudnych chwilach pomogą Ci również eksperci Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Strach. „Strażnik” odwagi. Pamiętaj, że odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.

Tchórz. Na dźwięk tego słowa nabieramy nadludzkich mocy i często robimy rzeczy, których potem żałujemy. Na pewno tego chcemy?

Unikanie ryzyka. Trudna sztuka w czasie dojrzewania. Warto pamiętać, że znaki informacyjne i uwagi dorosłych są po to, aby pomóc zidentyfikować zagrożenie i uniknąć  nieszczęścia.

Wakacje. Wymarzony czas – bez szkoły, z mniejszą dyscypliną. Najlepsze wakacje, to takie kiedy po ich zakończeniu cała klasa – bez wyjątku, zdrowa i wypoczęta – spotyka się na

rozpoczęciu szkoły.

Zabawa. Przywilej młodości. Najlepsza zabawa jest zawsze w gronie przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć.

Źródło: http://brpd.gov.pl/aktualnosci/przed-wakacjami-co-warto-wiedziec-alfabet-bezpiecznych-wakacji-rzecznika-praw-dziecka

Kilka słów o asertywności

Asertywność: 10 praw asertywnego człowieka

Słowo "asertywność" w psychologii oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć                      i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi. Jan Ferguson, autorka książki "Asertywność doskonała", sformułowała kartę 10 praw człowieka, zgodnie, z którą każdy z nas ma prawo:

 • prosić o to, czego chce - co nie oznacza, że musi to dostać;
 • wyrażać swoje zdanie, uczucia i emocje - asertywnie, czyli adekwatnie do sytuacji;
 • nie być dyskryminowanym;
 • samodzielnie podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje;
 • decydować, czy chce się angażować w cudze problemy - nie musi stale poświęcać się dla innych;
 • popełniać błędy i uczyć się na nich bez poczucia winy;
 • dostawać to, za co płaci - gdy coś kupuje czy korzysta z usług;
 • zmieniać swoje decyzje - rozwijamy się i nie musimy zawsze mieć tego samego zdania;
 • do prywatności;
 • odnieść sukces - nie należy pomniejszać swoich osiągnięć, tylko cieszyć się nimi.

Więcej informacji na temat asertywności na stronie: https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/szybka-lekcja-asertywnosci-sprawdz-jak-byc-asertywnym-aa-2Uhj-5PDN-e76u.html

Życzę Wam wspaniałego i radosnego wypoczywania

                                                                                                                 Beata Nowicka